PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | Pięciolecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej | 239--248
Tytuł artykułu

Czy imigranci zarobkowi uzupełniają niedobory pracowników powstałe na skutek emigracji Polaków? - przykład województwa opolskiego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Sytuacja na rynku pracy w Polsce, w sferze procesów zagranicznych migracji zarobkowych, uległa w ostatnich latach znacznym zmianom. Z jednej strony akcesja Polski do Unii Europejskiej i otwarcie jej rynku pracy dla Polaków spowodowały, że znaczna część mieszkańców kraju podjęła zatrudnienie poza granicami. Z drugiej strony odpływ części zasobów pracy z Polski pogłębił na krajowym rynku pracy niektóre, zauważalne już wcześniej (zwłaszcza w wymiarze branżowym), niedobory i luki zatrudnieniowe. Tymczasem zmieniły się również warunki zatrudnienia obcokrajowców w Polsce. Pojawia się tym samym pytanie, w jakim stopniu zarobkowy odpływ pracowników z Polski ma związek z napływem obcokrajowców do kraju. Odpowiedzieć na to pytanie będzie trudno, brakuje bowiem wiedzy dotyczącej zarówno emigracji zarobkowej z Polski, jak i imigracji. Braki te dotyczą w dodatku zarówno rozmiaru, jak i struktury (zawodowej) tych procesów, częściowo mających charakter nierejestrowany (zwłaszcza emigracja) i nielegalny (zwłaszcza imigracja). Niemniej jednak autorzy podjęli próbę częściowej odpowiedzi na to pytanie, koncentrując się na wymiarze branżowo-zawodowym zatrudnienia Polaków za granicą i obcokrajowców w kraju. W analizie, mającej zasadniczo charakter porównawczy i ograniczającej się do województwa opolskiego, wykorzystano wyniki badań dotyczące emigracji zarobkowej i zatrudnienia obcokrajowców, które w regionie opolskim prowadzono ze względu na wyjątkowe nasilenie w nim procesów migracji. Autorzy zdecydowali się też na pewne rozszerzenie badanej kwestii o inną ważną i często podnoszoną - czy zatrudnienie obcokrajowców polega jedynie na strukturalnym uzupełnianiu niedoborów pracowników w branżach i zawodach, w których brakuje rodzimych rąk do pracy, czy też imigracja wiąże się z wypychaniem z rynku polskich pracowników, także za granicę?(fragment tekstu)
Twórcy
  • Politechnika Opolska
  • Politechnika Opolska
Bibliografia
  • Jończy R.: Migracje zarobkowe ludności autochtonicznej z województwa opolskiego. Studium ekonomicznych determinant i konsekwencji. Opole 2003.
  • Jończy R.: Wpływ migracji zagranicznych na dysharmonię rozwoju województwa opolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem rynku pracy. Opole 2006.
  • Jończy R.: Zewnętrzne migracje ludności wiejskiej Opolszczyzny po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Konsekwencje w kontekście sytuacji społeczno-demograficznej i regionalnego rynku pracy. Wrocław-Opole 2008.
  • Migracje zagraniczne i zatrudnienie na obszarach wiejskich województwa opolskiego w kontekście światowego spowolnienia gospodarczego. Stan i tendencje. Red. J. Jończy, D. Rokita. Opole 2009
  • Dolny E., Meller J., Z. Wiśniewski: Popyt i pracodawcy na rynku pracy w Polsce. Toruń 1998.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171410905

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.