PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | Pięciolecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej | 249--258
Tytuł artykułu

Migracje zagraniczne w Polsce po akcesji do Unii Europejskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Każdy kraj dysponuje określonymi zasobami czynników wytwórczych, wśród których najważniejszym jest ludność wraz z jej skłonnością do przemieszczania się, czyli zmiany miejsca zamieszkania i/lub pracy wewnątrz kraju, jak również między krajami. Migracje zagraniczne to wyjazdy z kraju stałego zamieszkania (emigracja) oraz przyjazdy do kraju (imigracja) celem zamieszkania w nim (tzw. migracje stałe) lub przebywania na czas określony (tzw. migracje czasowe niezwiązane z turystyką). Migracje czasowe mogą przybierać charakter krótko- lub długookresowy. Migracje krótkookresowe to wyjazdy z kraju stałego miejsca zamieszkania oraz przyjazdy do kraju z zamiarem przebywania w danym kraju przez okres poniżej 1 roku. Minimalny czas brany przy tym pod uwagę to okres powyżej 2 miesięcy. Migracje długookresowe to wyjazdy z kraju oraz przyjazdy do kraju w celu osiedlenia się lub z zamiarem przebywania przez okres co najmniej 12 miesięcy. Migracje na pobyt stały są częścią migracji długookresowych. 1 maja 2004 roku Polska wraz z innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej weszła w struktury Unii Europejskiej. Przebieg negocjacji dotyczących przystąpienia Polski do UE świadczył o tym, że kwestię swobodnego przepływu osób uważano za jeden z najtrudniejszych tematów, który budził zarazem najwięcej kontrowersji. Swobodny przepływ osób (w tym pracowników) oznaczał przede wszystkim zniesienie wszelkich barier i dyskryminacji narodowościowych w dziedzinie zatrudnienia, a także uzyskanie prawa pobytu (do lat 15) pozwala na stwierdzenie, że do Polski przybywały całe rodziny. Relatywnie wysoki odsetek w imigracji na stałe do Polski osób po 60 roku życia wskazuje natomiast na powroty Polaków z emigracji, na którą udali się w ubiegłym wieku.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego
Bibliografia
  • Bożyk P., Misala J., Puławski M.: Międzynarodowe stosunki ekonomiczne. PWE, Warszawa 1999.
  • Misala J.: Współczesne teorie wymiany międzynarodowej i zagranicznej polityki ekonomicznej. Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2001.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171410917

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.