PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | Pięciolecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej | 301--308
Tytuł artykułu

Transformacja celów i instrumentów polityki monetarnej banków centralnych w krajach Europy środkowej jako skutek członkostwa w Unii Europejskiej na przykładzie Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Polityka zatrudnienia realizowana w krajach członkowskich Unii Europejskiej ma charakter narodowy, co oznacza, że znajduje się w gestii poszczególnych państw, które same ją kształtują, wybierając sposoby i formy oddziaływania tak na podaż, jak i na popyt na pracę. Krajowe rynki pracy na obszarze Wspólnoty są uregulowane i zorganizowane w sposób zróżnicowany, odmienne są również (przy zachowaniu podobnych celów) proporcje użycia instrumentów (programów) polityki państwa i wysokość wydatków na nie ponoszonych. W miarę postępu integracji w sferze gospodarczej zaczęto jednak dostrzegać potrzebę koordynacji narodowych polityk zatrudnienia. Zatrudnienie stało się po raz pierwszy przedmiotem regulacji prawa wspólnotowego dzięki postanowieniom Traktatu Amsterdamskiego1, który zinstytucjonalizował procedurę przygotowywania programów zatrudnienia przez państwa członkowskie. Zgodnie z jego ustaleniami, jednym z celów Unii Europejskiej (UE) stało się promowanie zrównoważonego postępu gospodarczego i społecznego oraz trwałego, wysokiego poziomu zatrudnienia. Tym samym wysoki poziom zatrudnienia został podniesiony do rangi kluczowego celu krajów UE, równoważnego z takimi makroekonomicznymi celami, jak wzrost gospodarczy i stabilizacja. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego
Bibliografia
  • Kot A., Rozkrut M.: Od stereotypów do praktycznych aspektów prowadzenia współczesnej polityki pieniężnej. "Bank i Kredyt" 2004, nr 3.
  • Snowdon B., Vane H., Wynarczyk P.: Współczesne nurty teorii makroekonomii. PWN, Warszawa 1998.
  • Kot A., Rozkrut M.: Od stereotypów do praktycznych aspektów prowadzenia współczesnej polityki pieniężnej. "Bank i Kredyt" 2004, nr 3.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171410963

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.