PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | Pięciolecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej | 309--323
Tytuł artykułu

Wstąpienie polski do Unii Europejskiej z perspektywy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jedną z kluczowych korzyści związanych ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej jest zwiększenie się realnego tempa wzrostu gospodarczego na skutek akcesji. W okresie przedakcesyjnym prowadzone były liczne badania mające na celu oszacowanie skali przyspieszenia wzrostu. Wykorzystywano przy tym różnorodne narzędzia, najczęściej modele równowagi ogólnej oraz klasyczne modele makroekonometryczne. Uzyskiwane wyniki mocno różniły się między sobą i zawierały w przedziale 0,2-2% rocznie w perspektywie 10-15 lat w porównaniu do wariantu, w którym Polska nie wstąpiłaby do Unii Europejskiej. Prognozy dotyczące przyszłego tempa wzrostu gospodarczego stawiane są także przez inwestorów działających na rynkach akcji. Przyszły poziom PKB jest bowiem jedną z najważniejszych determinant wartości przedsiębiorstw notowanych na giełdach papierów wartościowych. Wzrost produkcji przekłada się bowiem na wyższe zyski przedsiębiorstw, a co się z tym wiąże, także na wyższe dywidendy wypłacane właścicielom. Celem pracy jest próba odpowiedzi na pytanie, jak kształtowały się przewidywania dotyczące przyszłego tempa wzrostu PKB zawarte w cenach akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w okresie przed wstąpieniem Polski do UE. Weryfikowana jest przy tym hipoteza, że w tym okresie przewidywane tempo wzrostu zwiększyło się, odzwierciedlając wpływ integracji Polski z UE (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • St-Amant P.: Decomposing U.S. Nominal Interest Rates into Expected Inflation and Ex Ante Real Interest Rates Using Structural VAR Methodology. "Working Paper" 96-2, Bank of Canada 1996.
  • Jajuga K., Jajuga T.: Inwestycje. PWN, Warszawa 2008.
  • Liitkepohl H.: New Introduction to Multiple Time Series Analysis. Springer, Berlin, Heidelberg, New York 2005.
  • Ravenna F., Seppala J.: Monetary Policy and Rejections of the Expectations Hypothesis. Manuskrypt 2007.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171410979

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.