PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2013 | t. 14, z. 10, cz. 1 Współczesne problemy zarządzania w ochronie zdrowia z perspektywy systemu i organizacji | 205--214
Tytuł artykułu

Rola profesjonalistów medycznych w zarządzaniu szpitalem

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
The Role of Medical Professionals in Hospital Management
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zmiany w sektorze ochrony zdrowia, a co za tym idzie - w podmiotach leczniczych1 (w szczególności w szpitalach), zachodzące dynamicznie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat spowodowały, iż profesjonaliści medyczni nie ograniczają się tylko i wyłącznie do realizowania zadań w ramach procesów podstawowych związanych z działalnością stricte medyczną. Obecnie oddziałują oni również na obszary związane z zarządzaniem szpitalem i pełnią funkcje dotychczas w znacznej mierze zarezerwowane dla pracowników szeroko rozumianej administracji. Aby móc bliżej przyjrzeć się aktualnie pełnionym przez profesjonalistów medycznych funkcjom w szpitalach trzeba na początku przyjrzeć się głównym procesom. W szpitalu można podzielić je na trzy grupy: procesy podstawowe związane z udzielaniem świadczeń medycznych, procesy zarządcze związane z zarządzaniem szpitalem jako organizacją oraz procesy pomocnicze wspierające procesy podstawowe i zarządcze. Mimo że w szpitalach spotykamy wielu przedstawicieli zawodów medycznych, do których zaliczamy m.in.: lekarzy, pielęgniarki i położne, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych, to uwaga w niniejszym opracowaniu zostanie skupiona na przedstawicielach dwóch grup zawodowych: lekarzach i pielęgniarkach, pełniących funkcje kierowników średniego szczebla. Zarówno lekarze, będący liderami opieki medycznej, jak i pielęgniarki odgrywają kluczową rolę w szpitalu, nie tylko ze względu na realizację procesu leczniczego, lecz także ze względu na skuteczną i efektywną realizację procesów zarządczych. (fragment tekstu)
EN
The article presents new roles that are connected to the medical profession. Some modifications are necessary due to the changes made in hospitals as well as in their neighborhood. People working in he medical field have to develop not only medical competences but also increase their knowledge in aspects of law, safety and management. But still their main duty is to help patients in recovery and receive the best medical effects. (original abstract)
Twórcy
 • Uniwersytet Gdański
Bibliografia
 • Cameron K.S., Quinn R.E. (2003), Kultura organizacyjna - diagnoza i zmiana, Oficyna Ekonomiczna, Kraków.
 • Czerminski A., Czerwska M., Nogalski B., Rutka R., Apanowicz J. (2002), Zarządzanie organizacjami, TNOiK Dom Organizatora, Toruń.
 • Czerw A., Religioni R., Olejniczak D. (2012), Metody pomiaru oraz oceny jakości świadczonych usług w podmiotach leczniczych, "Probl. Hig. Epidemiol.", 93(2).
 • Drucker P.F. (2004), Menedżer skuteczny, MT Biznes, Warszawa.
 • Drucker P.F. (2002), Myśli przewodnie Druckera, MT Biznes, Warszawa.
 • Filipowicz G. (2004), Zarządzanie kompetencjami zawodowymi, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa.
 • Pocztowski A. (2005), Zarządzanie przez efekty jako integralna część funkcji personalnej, "Zeszyty Naukowe" nr 679, Kraków.
 • Swayne L.E., Duncan W.J., Ginter P.M. (2012), Zarządzanie strategiczne w ochronie zdrowia, Wolters Kluwer Polska, Warszawa.
 • Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, Dz. U. 1997, Nr 28, poz. 152.
 • Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, Dz. U. z 2011 r., Nr 174, poz. 1039.
 • Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, Dz. U. z 2011 r. Nr 112, poz. 654.
 • Oficjalna strona Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia http:// www.cmj.org.pl/akredytacja/cotojest.php
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171416897

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.