PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2012 | nr 1 (48) | 196--198
Tytuł artykułu

Ewa Stasiak-Jazukiewicz, Marta Jas-Koziarkiewicz Polityka medialna w Unii Europejskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Monografia dwóch badaczek z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego na temat systemów medialnych we współczesnej Europie, dodajmy imponujących rozmiarów, bo liczącej ponad pół tysiąca stron, zasługuje na uważną lekturę, w znaczącym stopniu wzbogaca bowiem dorobek polskiej literatury naukowej poświęconej temu obszarowi badań. Publikację cechuje przy tym przewaga zgromadzonego materiału źródłowego, w postaci oddzielnych raportów krajowych, opracowanych przez obie autorki, nad częścią analityczną autorstwa wyłącznie prof. Ewy Stasiak-Jazukiewicz. Książka ma wyraźny charakter naukowo-dydaktyczny, o czym świadczą pytania i zagadnienia kontrolne zamieszczone, wraz z zalecaną literaturą, na końcu każdego z rozdziałów. Książka stanowi wielowątkowe i cenne poznawczo kompendium wiedzy na temat polityki medialnej samej Unii oraz poszczególnych krajów członkowskich. Przejrzysty układ pracy powoduje, że w tym obszernym i starannie zredagowanym dziele czytelnik dość łatwo dotrze do interesujących go treści. Zdarzają się także drobne potknięcia, jak choćby kwestia finansowania BBC (s. 51), lecz nie obniżają one zasadniczych walorów całego opracowania. We wstępie do książki możemy przeczytać, jest ona unikatową publikacją, zarówno w polskiej, jak i zagranicznej literaturze przedmiotu "analizującej polityki medialne organizacji międzynarodowej, jaką jest Unia Europejska i 27 państw ją tworzących" (s.15). Jej niezaprzeczalnym walorem jest fakt, że dotyczy istotnego sektora gospodarki UE, będącego w awangardzie strategii rozwoju opartej na nowych technologiach oraz innowacyjności. Publikacja będzie niewątpliwie nieocenionym źródłem dobrze udokumentowanej wiedzy o polityce medialnej w krajach Unii, zarówno dla badaczy i studentów różnych kierunków studiów, jak i - miejmy nadzieję - także dla praktyków, zajmujących się jej kształtowaniem w Polsce. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
196--198
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Warszawski
Bibliografia
  • Jaskiernia A., Polityka medialna Unii Europejskiej jako czynnik kształtowania europejskiego ładu demokratycznego, [w:] Strategie rozwoju Unii Europejskiej, red. nauk. J.W. Adamowski, K.A. Wojtaszczyk, Warszawa 2010.
  • Jaskiernia A., Polityka Unii Europejskiej w sprawie zasad pomocy państwa dla publicznej radiofonii i telewizji, "Studia Medioznawcze" 2010, nr 4.
  • Jakubowicz K., Unia Europejska a media. Między kulturą a gospodarką, Warszawa 2010.
  • Jaskiernia A., Rada Europy a problemy mediów masowych, Warszawa 2002.
  • Mik C., Media masowe w europejskim prawie wspólnotowym, Toruń 1999.
  • Stasiak-Jazukiewicz E., Polityka medialna Unii Europejskiej, Warszawa 2005.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171417605

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.