PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2012 | nr 2 (49) | 163--165
Tytuł artykułu

Sprawozdanie z konwersatorium "Osobiste - prywatne - intymne w przestrzeni publicznej", Katowice, 17 listopada 2011 roku

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zorganizowane przez Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich i Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego, z udziałem pracowników naukowych uniwersytetu oraz praktyków dziennikarstwa, seminarium zainaugurowała prof. dr hab. Ewa Kosowska z Instytutu Nauk o Kulturze. W referacie Prywata i prywatność rozróżniła tytułowe pojęcia, a także zarysowała historię prywatności w tradycji i kulturze polskiej, podkreślając, że różne są granice prywatności w odrębnych kulturach. W każdej z nich jednostce przynależy prywatność, ale w różnym stopniu i formie. Autorka zakończyła dość pesymistycznym stwierdzeniem, że dzisiaj jesteśmy o krok od utraty prywatności ze względu na ogromną potrzebę posiadania informacji na temat prywatnego życia gwiazd czy polityków. Autorką kolejnego referatu (Agora, czyli między dyskursem publicznym a prywatnym) była prof. dr hab. Urszula Żydek-Bednarczuk, także z Instytutu Nauk o Kulturze. Jako ostatni w pierwszej części konwersatorium wystąpił prof. dr hab. Andrzej Łyda z Instytutu Języka Angielskiego, wygłaszając referat Frazy nominalne "moja żona" i "mój mąż" w amerykańskim dyskursie publicznym (mówionym). Po trzech wystąpieniach odbyła się dyskusja, w której głos zabrali m.in. prof. Małgorzata Kita, dr Romualda Piętkowa i dr hab. Iwona Loewe z Wydziału Filologicznego UOE oraz dr Jacek Skorus, kierownik redakcji Panoramy TVP 2. Po przerwie referat na temat Upubliczniania prywatności w zapiskach z życia (od staropolszczyzny do współczesności) wygłosiła dr hab. Aleksandra Niewiara z Instytutu Języka Polskiego. Autorka zastanawiała się nad tym, w jakim stopniu i czy w ogóle w dziennikach i pamiętnikach ujawnia się życie prywatne autora. Z kolei dr Agnieszka Nęcka, z Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego, przedstawiła literaturoznawcze spojrzenie na problem prywatności w referacie Upublicznić intymność. Strategie bycia pisarzem po 2006 roku. Podkreśliła, że wyprzedaż intymności jest właściwa popkulturze. Kolejnym referentem był dr Krzysztof Łęcki z Instytutu Socjologii (Wydział Nauk Społecznych UOE). W wystąpieniu "Dzienniki sekretne" pisarzy a cenzura/cenzury. Na przykładzie "Dzienników" Stefana Kisielewskiego stwierdził, że tytułowe dzieło stanowi ciekawy dokument dla socjologa badającego zagadnienia cenzury przy publikowaniu dzienników. W kończącej konwersatorium dyskusji prof. prof. Kita i Żydek-Bednarczuk poruszyły zagadnienie granic dziennikarstwa, pytając o to, jakiego materiału referenci nie podjęliby się przygotować. W odpowiedzi usłyszały, że jest to zależne od sumienia i indywidualnej decyzji każdego dziennikarza. (fragment tekstu)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
163--165
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Śląski
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171417609

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.