PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2012 | nr 2 (49) | 191--195
Tytuł artykułu

Ku ciału post-ludzkiemu... Poezja polska po 1989 roku wobec nowych mediów i nowej rzeczywistości

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Od czasu pierwszego wydania książki Bogusławy Bodzioch-Bryły, adiunkta w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie, zatytułowanej Ku ciału postludzkiemu... Poezja polska po 1989 roku wobec nowych mediów i nowej rzeczywistości (2006), ukazało się już kilka innych pozycji traktujących o związkach literatury z mediami czy życiem w nowej, cybernetycznej i "postludzkiej" rzeczywistości. Dyskusja nad wpływem kultury masowej czy rządami tak zwanego dominującego dyskursu medialnego (DDM-u) jest ciągle żywa i budzi wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród zwolenników, by tak rzec, tradycyjnego (romantycznego) podejścia do poezji czy w ogóle literatury. Nic zatem dziwnego, że zdecydowano się przypomnieć wspomniany tom, będący z jednej strony jedną z pierwszych propozycji całkowitego odrzucenia idei izolowania literaturoznawstwa, z drugiej zaś - próbą innego odczytania poezji polskiej powstającej po ważnym (bez względu na to, czy przyjmiemy tezę o przełomie, czy ją odrzucimy) roku 1989. Poeci debiutujący po 1989 r. wywołali - między innymi poprzez odwołania do o'haryzmu czy banalizmu - koniunkturę na to, co zwyczajne, codzienne, prywatne. Tym samym zrelatywizowali i zdecentralizowali sposób myślenia o poezji. Ten nowy sposób, włączający w proces analizy i interpretacji mechanizmy zaczerpnięte z medioznawstwa, filozofii, kultury literackiej, socjologii, kulturoznawstwa, a nawet informatyki, biologii czy nauk technicznych, pokazuje właśnie tom Ku ciału post-ludzkiemu... Bodzioch-Bryły. "Poznać poezję danej epoki to w pewnej mierze poznać świat owej epoki. A więc wiersz jako odbicie rzeczywistości. Utwór poetycki jako świadectwo zamieniającego się świata. Poezja jako twór, który zachowując się na wzór papierka lakmusowego, wchodząc w reakcje z czasoprzestrzenią, w jakiej przyszło nam żyć, dowodzi lub zaprzecza, potwierdza albo kwestionuje, zmienia się sam, jednocześnie samemu będąc świadectwem zmieniającego się świata" (s. 13). (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
PL
EN
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
191--195
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Śląski
Bibliografia
  • Hopfinger M., Literatura i media po 1989 roku, Warszawa 2010.
  • Dunin K., Normalka, [w:] Była sobie krytyka... Wybór tekstów z lat dziewięćdziesiątych i pierwszych, oprac. i wstęp D. Nowacki, K. Uniłowski, Katowice 2003.
  • Lyotard F.-J., Kondycja ponowoczesna. Raport o stanie wiedzy, Warszawa 1997.
  • Kowalska M., Mała opowieść tłumacza, [w:] J.-F. Lyotard, Kondycja ponowoczesna. Raport o stanie wiedzy, Warszawa 1997.
  • Czapliński P., Wymiana wielkich narracji, [w:] Czapliński P., Polska do wymiany. Późna nowoczesność i nasze wielkie narracje, Warszawa 2009.
  • Janaszek-Ivaničková H., Nowa twarz postmodernizmu, Katowice 2002.
  • Stala M., Coś się skończyło, nic się nie chce zacząć, [w:] Była sobie krytyka... Wybór tekstów z lat dziewięćdziesiątych i pierwszych, oprac. i wstęp D. Nowacki, K. Uniłowski, Katowice 2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171417817

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.