PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2015 | nr 5 | 56--66
Tytuł artykułu

Referendum w sprawie organizacji przez Kraków Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.

Autorzy
Warianty tytułu
Referendum on the Organization of the Winter Olympics by Krakow in 2022
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W artykule autor stara się udzielić odpowiedzi na kilka pytań, które pojawiły się w związku z przeprowadzonym 25.05.2014 r. w Krakowie referendum w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r., dotyczących m.in. dopuszczalności przeprowadzenia referendum obejmującego tylko Kraków oraz jego terminu. Autor stwierdza, że w przypadku ubiegania się w przyszłości przez jedno z polskich miast o organizację Igrzysk Olimpijskich byłoby wskazane postawienie przez władze państwowe obowiązku udokumentowania (najlepiej wynikiem referendum) poparcia przez jego mieszkańców idei organizacji tej imprezy sportowej. (abstrakt oryginalny)
EN
In the article, the author tries to answer several questions which have arisen in connection with the referendum held on 25 May 2014 in Krakow on the organization of the Winter Olympics in 2022, regarding, among other things, the admissibility of holding a referendum encompassing only Krakow, as well as its timing. The author concludes that, in the event of a Polish city applying to organize Olympic Games in the future, it would be advisable for the public authorities to set the obligation to document (ideally as a result of a referendum) the support by its inhabitants of the idea of organizing this sporting event. (original abstract)
Słowa kluczowe
Rocznik
Numer
Strony
56--66
Opis fizyczny
Twórcy
autor
  • Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu
Bibliografia
  • http://krakowprzeciwigrzyskom.pl/list-otwarty/.
  • Wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie jednoczesnego przeprowadzenia referendum lokalnego lub wyborów uzupełniających do rady gminy wraz z wyborami do Parlamentu Europejskiego, ZPOW-903-23/09, http://pkw.gov.pl/wyjasnienia-informacje-i-pisma-okolne-pkw-22521/wyjasnienia-panstwowej-komisji-wyborczej-z-dnia-30-marca-2009-r-w-sprawie-jednoczesnego-przeprowadzenia-referendum-lokalnego-lub-wyborow-uzupelniajacych-do-rady-gminy-wraz-z-wyborami-do-parlamentu-europejskiego.html.
  • P. Winczorek, Krakowskie referendum olimpijskie. Ale kto zapłaci za te Igrzyska?, "Gazeta Wyborcza" z 18.04.2014 r., http://wyborcza.pl/1,75968,15820774,Krakowskie_referendum_olimpijskie_Ale_kto_zaplaci.html.
  • J. Zbieranek, Głosy nieważne w wyborach samorządowych, http://www.isp.org.pl/uploads/filemanager/prezentacjaogosachniewanychwwyborach.pdf.
  • ZIO 2022, Nie będzie referendum w Zakopanem, http://www.tygodnikzamojski.pl/artykul/47858/zio-2022-nie-bedzie-referendum-w-zakopanem.html.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171419224

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.