PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Finanse wobec sfery realnej gospodarki : praca zbiorowa. T. 2 | 153--167
Tytuł artykułu

Podatek dochodowy od osób fizycznych w państwach członkowskich Unii Europejskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Osobisty charakter podatku dochodowego od osób fizycznych, dający możliwość uwzględnienia zdolności podatkowej podatnika oraz konieczność samodzielnych rozliczeń z jego tytułu powodują, że - niezależnie od jego ciężaru - jest on najbardziej odczuwalną i w pełni świadomie ponoszoną przez podatników daniną publiczną. Z tego względu jego zmiany, czy chociażby już sama ich zapowiedź, budzą duże zainteresowanie i silne emocje podatników. W ostatnich latach w kilku krajach europejskich, w tym w Polsce, ożywiła się dyskusja na temat podatku liniowego, a w niektórych z nich podatek ten wprowadzono. Taki postulat formułowany jest również w Polsce. Co więcej, zmiany, które mają obowiązywać w rozpatrywanym podatku od 2009 roku, zbliżają jego konstrukcję do podatku liniowego. Celem opracowania jest: 1) wyznaczenie udziału dochodów z rozpatrywanego podatku w PKB oraz w dochodach podatkowych państw UE, co pozwoli ocenić jego znaczenie fiskalne w tych państwach, 2) porównanie wysokości stawek tego podatku w krajach UE, 3) ocena fiskalnych i pozafiskalnych skutków wprowadzenia podatku liniowego w wybranych państwach UE. W opracowaniu wykorzystano publikacje Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat oraz Europejskiego Banku Centralnego. Analizowane w opracowaniu dochody podatkowe rozumiane są szeroko - łącznie ze składkami na ubezpieczenia społeczne. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Bibliografia
  • Kostadinowa S.: Podatek liniowy ułatwia reformy. "Rzeczpospolita" 2007, nr 280.
  • Wernik A.: Wielki mit podatku liniowego. "Rzeczpospolita" 2008, nr 80.
  • Fuest C., Peichl A., Schaefer T.: Is a Flat Tax Politically Feasible in a Grown-up Welfare State? 2007, F1FO-CPE Discussion Paper, 07-6.
  • Wernik A.: Finanse publiczne. Cele. Struktury. Uwarunkowania. PWE, Warszawa 2007.
  • Vanasaun I.: Experience of Flat Income Tax: The Estonian Case. "IB IB Review" 2006, No. 40(1-2).
  • Saavedra P., Marcincin A., Valachy J.: Flat Income Tax Reforms. In: C. Grey, T. Lane and A. Varoudakis: Fiscal Policy and Economic Growth. Lessons for Eastern Europe and Central Asia. World Bank, 2007.
  • Keen M., Kim Y., Varsano R.: The 'Flat Tax(es)': Principles and Evidence. IMF Working Paper WP/06/218.
  • Gaddy C.G., Gale W.G.: Demythologizing the Russian Flat Tax. "Tax Notes International" 2005.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171422352

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.