PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2008 | nr 2(12) | 31--46
Tytuł artykułu

Klasyfikacja gmin województw lubelskiego i podkarpackiego pod względem klimatu koniunktury

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Klimat koniunktury dla rozwoju przedsiębiorczości jest niezwykle istotnym czynnikiem rozwoju regionalnego. Badania koniunktury na szczeblu kraju i województwa prowadzone są przez wiele ośrodków badawczych. Jednak stosunkowo niewiele prac poświęconych jest badaniom stanu koniunktury w gminach. Niniejszy artykuł stanowi próbę klasyfikacji gmin województwa podkarpackiego i lubelskiego pod względem klimatu koniunktury. W pierwszej części opisano klimat koniunktury w gminach za pomocą szeregu wskaźników, mając na uwadze ograniczoność statystyki dostępnej na poziomie gmin. Następnie za pomocą wybranych metod statystycznych dokonano klasyfikacji gmin obydwu województw na podstawie tychże wskaźników. W tym celu posłużono się metodą k-średnich oraz analizą hierarchiczną. Okres analizy obejmował lata 2001-2006. W rezultacie wyodrębniono po 5 homogenicznych ze względu na klimat koniunktury skupień gmin w obydwu regionach. Pozwoliło to sformułować wnioski dotyczące rozwoju gospodarczego badanych gmin. (abstrakt oryginalny)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
31--46
Opis fizyczny
Twórcy
autor
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Bibliografia
  • 1. Grabiński T., Metody aksonometrii, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej, Kraków 1992
  • 2. Ostasiewicz W., Statystyczne metody analizy danych, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. O. Langego, Wrocław 1998
  • Pater R., Wojnicka E., Klimat koniunktury dla rozwoju przedsiębiorstw w gminach Podkarpacia i Lubelszczyzny, w: (red.) E. Wojnicka, Koniunktura konsumencka na poziomie lokalnym w województwie podkarpackim i lubelskim. Raport III, WSIiZ, Rzeszów, kwiecień 2007
  • 4. Stanisz A. (2007), Przystępny kurs statystyki z zastosowaniem STATISTICA PL na przykładach z medycyny. Tom 3. Analizy wielowymiarowe, StatSoft, Kraków.
  • 5. Zeliaś A., Grabiński T., Wydymus S., Metody taksonomii numerycznej w modelowaniu zjawisk społeczno-gospodarczych, PWN, Warszawa 1989
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171425124

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.