PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | nr 13 | 345--353
Tytuł artykułu

Dług publiczny jako bariera rozwoju przedsiębiorstw w Polsce

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przedstawiona w artykule bardzo syntetyczna analiza pokazała, ż e rentowność obligacji skarbu państwa w ostatniej dekadzie pozwalała osiągnąć większe korzyści niż inwestycje w indeks WIG lub portfel akcji TFI Pioneer. Powodować to mogło efekt wypierania przedsiębiorstw z rynku kapitałowego. Inwestorzy podejmując decyzje o alokacji środków wybiorą bowiem papiery wartościowe charakteryzujące się wyższą rentownością i dodatkowo niższym ryzykiem. Sytuacja taka wpływać mogła również negatywnie na inne instrumenty pozyskania przez firmy kapitału. Emitując dłużne papiery wartościowe przedsiębiorstwo musiało dostosować się do oferty konkurenta, jakim jest państwo. Wiąże się to z koniecznością zaproponowania relatywnie wysokiej rentowności i ograniczenia ryzyka tych instrumentów. Znajduje również swoje odzwierciedlenie w koszcie kredytu. Duża podaż obligacji państwowych o relatywnie wysokiej rentowności stanowi dla banków komercyjnych atrakcyjną formę lokowania środków. W takiej sytuacji nie są one zainteresowane zwiększaniem portfela kredytowego. W konsekwencji stopy procentowe kredytów w Polsce pozostały na są relatywnie wysokim poziomie. Konsekwencją takiej sytuacji jest ogólny wzrost kosztów pozyskania kapitału obcego przez firmy i możliwość pojawienia efektu "maczugi" finansowej. Występująca w wielu krajowych przedsiębiorstwach niska rentowność działalności gospodarczej oznacza bowiem problem z zapewnieniem konkurencyjnej przychodowości z emitowanych przez nie instrumentów w porównaniu do obligacji skarbu państwa. Oznacza to konieczność oparcia rozwoju na środkach własnych, co zdecydowanie spowalnia i utrudnia proces rozwoju firm i w konsekwencji całej gospodarki. Konieczne jest zatem zmniejszenie zapotrzebowania państwa na środki pożyczkowe, a więc zmniejszenie deficytu w budżecie oraz osiągnięcie równowagi w finansach publicznych. Wpłynie to na zwiększenie dostępu przedsiębiorstw do rynku kapitałowego i zwiększenie tempa rozwoju gospodarczego Polski, a tym samym polepszenie warunków życia społeczeństwa. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
345--353
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Babczuk A., Deficyt budżetowy oraz dług publiczny w dorobku wybranych szkół współczesnej myśli ekonomicznej, "Polityka Gospodarcza", 11/2005.
  • Belka M., Polska transformacja w aspekcie integracji europejskiej, Fundacja im. Friedricha Eberta, Warszawa 1998.
  • Ćwikliński H., Polska zakończona transformacja, w: Regulacyjne aspekty polityki ekonomicznej - dostosowania polskiej gospodarki do europejskiego i globalnego rynku, red. Z. Kaźmierczak, E. Kryńska,, Uniwersytet Łódzki, Łódź 2004.
  • Efektywność giełdowego rynku akcji w Polsce. Z perspektywy dziesięciolecia, red. J. Czekaj, WN PWN, Warszawa 2001.
  • Graham B., Mądry inwestor, Profesjonalna Szkoła Biznesu, Kraków 1999.
  • Jankiewicz S., Znaczenie MSP dla rozwoju gospodarczego Polski, w: Dobre i złe strony transformacji w Polsce, red. J. Tarajkowski, S. Jankiewicz, AE w Poznaniu, Poznań 2002.
  • Jaruga R., Michalski M., Papiery wartościowe w obrocie masowym, PWE, Warszawa 1997.
  • Jog V., Suszyński C., Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa, Warszawa 1991.
  • Pisz Z., Problemy społeczne transformacji w Polsce, AE we Wrocławiu, Opole 2001.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171426577

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.