PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | nr 15-16 | 47--58
Tytuł artykułu

Ocena polityki gospodarczej w Polsce w latach 2003-05 i prognozy rozwoju gospodarki na lata 2006-08: wybrane wyniki badań ankietowych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Podsumowując ocenę polityki gospodarczej w latach 2003-05 należy stwierdzić, że ankietowani bardzo sceptycznie odnosili się do działań rządowych, w przeciwieństwie do polityki pieniężnej NBP, którą oceniono bardzo wysoko. Prawdopodobnie również z tego powodu respondenci uznali że dla przyspieszenia tempa rozwoju polskiej gospodarki najbardziej pożądana jest liberalizacja gospodarki, a więc ograniczenie wpływu jaki wywiera na nią państwo. Gospodarka Unii Europejskiej, mimo stosunkowo wysokiego tempa rozwoju "nowych" państw członkowskich, nadal będzie miała niższe tempo wzrostu niż gospodarka Stanów Zjednoczonych. Polska gospodarka będzie się nadal rozwijać, choć nie tak dynamicznie jak Słowacja (ponad 9% w III kwartale 2006 r.) i szereg innych krajów transformacji, które wstąpiły do Unii Europejskiej. Bezrobocie w Polsce nadal będzie spadać, nieznacznie wzrośnie stopa inflacji. W porównaniu do szacunków IBnGR, powstałych przy użyciu modelu ekonometrycznego, wiarygodność uzyskanych prognoz można uznać za wysoką. Polski rząd powinien dążyć do zmniejszenia "klina podatkowego" i skorygować plany podziału środków unijnych pomiędzy poszczególne programy operacyjne. Powinien także w kolejnych latach skoncentrować się na rozwoju infrastruktury oraz gospodarki wiedzy i innowacji. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
47--58
Opis fizyczny
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • student, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Borowski M., Dla Kogo Kryształowa Kula? "Gazeta Wyborcza", 15 listopada 2005 r.
  • Cieślak M. (red.), Prognozowanie gospodarcze, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Wrocław 1993, s. 105.
  • Graj M" K. Piech, Rozwój i polityka gospodarcza Polski w kontekście przystąpienia do Unii Europejskiej, "Polityka Gospodarcza" nr 10, grudzień 2004, s. 141-158.
  • Kaufmann A., M. Fustier, A. Drevet, Inwentyka. Metody poszukiwania twórczych rozwiązań, Wyd. Naukowo-Techniczne, Warszawa 1975.
  • Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia 2007-2013, wersja z 14 lutego 2006 r.
  • Polska gospodarka: tendencje, oceny, prognozy, nr 3/2006, Centrum Analiz Społeczno- -Ekonomicznych.
  • Wyżnikiewicz B., J. Fundowicz, I. Kowalska, K. Łapiński, M. Peterlik, K. Rosiak-Lada, Stan i prognoza koniunktury gospodarczej, IBnGR, "Kwartalne prognozy makroekonomiczne" nr 51-52, październik 2006 r.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171427575

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.