PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | nr 15-16 | 145--154
Tytuł artykułu

Analiza innowacyjności polskich przedsiębiorstw na podstawie modelu ekonometrycznego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Innowacyjność mierzona wielkością nakładów finansowych uzależniona jest od wielkości produkcji sprzedanej przemysłu, podatków pośrednich oraz liczby osób zatrudnionych w sektorze B+R. Omawiane zależności kształtowały się następująco: 1. Wzrost liczby zatrudnionych w sektorze B+R o jednostkę, kształtuje wzrost nakładów finansowych na innowacyjność w przemyśle, ceteris paribus, o ok. 0,289 min zł z błędem ± 0,0099 min zł. 2. Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu o 1 min zł, skutkuje zwiększeniem poziomu nakładów na innowacyjność w przemyśle, ceteris paribus, o ok. 0,039 min zł z błędem ± 0,009 min zł. 3. Natomiast wzrost podatków pośrednich o 1 min zł, powoduje znaczne ograniczenie nakładów finansowych na innowacyjność w przemyśle (spadek o ok. 0,084 min zł, z błędem ± 0,03 min zł). Systematyczny wzrost nakładów na innowacyjność polskich przedsiębiorstw przemysłowych oraz wzrost stopnia odnowienia produkcji świadczy o coraz większym zainteresowaniu tworzeniem i modernizacją nowych produktów, technologicznego parku czy też procesów zarządzania zachodzących w firmie. Wzrost nakładów świadczy także o zwiększonej konkurencyjności i atrakcyjności i atrakcyjności polskiego sektora przemysłowego. Prognozy na kolejne lata (2006-2007) są optymistyczne i wskazują na dalszą ekspansję. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
145--154
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Bibliografia
  • Cieślak M. 2004. Prognozowanie gospodarcze. Metody i zastosowanie. PWN, Warszawa.
  • Kaczmarczyk S. 2002. Badania marketingowe. Metody i techniki. PWE, Warszawa.
  • Nowak E. 1998. Zarys metody ekonometrii. PWN, Warszawa.
  • Stryjkiewicz T. 2002 Analiza innowacyjności przemysłu w ujęciu przestrzennym, (w:) Możliwości i ograniczenia zastosowań metod badawczych w geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarce przestrzennej, H. Rogacki (red.), Bogunki Wydawnictwo Naukowe, Poznań.
  • Welfe A. 1998. Ekonometria. PWE, Warszawa.
  • Weresa M. A. 2002. Wpływ handlu zagranicznego i inwestycji bezpośrednich na innowacyjność polskiej gospodarki. SGH, Warszawa.
  • Westa M. 2003. Analiza ekonometryczna i prognozowanie z użyciem pakietu Microfit 4.0 for Windows. Wyd. UWM, Olsztyn.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171427587

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.