PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 979 Gospodarka lokalna w teorii i w praktyce | 342--352
Tytuł artykułu

Uwarunkowania i możliwości racjonalizacji gospodarki budżetowej gmin

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Gminy w Polsce funkcjonują w warunkach wysokich potrzeb inwestycyjnych, zarówno o charakterze ilościowym, jak i jakościowym. Spoczywa na nich także obowiązek realizacji szerokiego zakresu zadań bieżących, stanowiących zasadnicze obciążenie budżetu gminy. Możliwości finansowania zadań są niewspółmiernie niskie w stosunku do skali istniejących potrzeb. W tych warunkach przed władzami gmin stoi poważne zadanie zwiększenia efektywności wydatków budżetowych. Możliwość racjonalizacji gospodarki budżetowej jest wypadkową wymienionych w referacie czynników, uwidaczniających się zarówno w płaszczyźnie dochodowej, jak i wydatkowej budżetu. Wymaga konsekwentnego podejmowania zintegrowanych działań, których skutkiem jest wzrost dochodów budżetu gminy oraz poprawa efektywności ich wydatkowania. Zewnętrzne uwarunkowania wprowadzania przedsięwzięć racjonalizujących gospodarkę powinny być ukierunkowane na wzrost autonomii finansowej jednostek samorządu terytorialnego. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Finanse publiczne. Pod red. E. Denek. Warszawa: PWN 1995, s. 87-88.
  • Gospodarka Gdyni w latach 1990-2000. Przemiany strukturalne i tendencje rozwojowe. Pod kier. A. Zalewski, M. Sickles-Grabowska. Gdynia: Urząd Miasta Gdyni i United States Agency for International Development 1997, s. 203-204.
  • Owsiak S.: Finanse publiczne. Teoria i praktyka. Warszawa: PWN 1997, s. 182-183.
  • Zalewski A.: Efektywność gospodarowania samorządu terytorialnego w Polsce i możliwości jej poprawy. [w:] Aktualne problemy gospodarki lokalnej. Warszawa: SGH 1996, s. 121.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171428309

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.