PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2015 | Ekonomia menedżerska : problemy decyzyjne w studiach przypadków | 29--32
Tytuł artykułu

Zgoda buduje, czyli rewolucja energetyczna na wsi

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Każdy jest menedżerem własnego portfela, a przykład leżącej nieco ponad 80 km na południowy zachód od Berlina wioski Feldheim pokazuje, że można mieć wpływ także na portfele sąsiadów. Ta niemiecka wieś liczy około 130 mieszkańców żyjących w 37 domach - w podobnych wioskach w Brandenburgii stopa bezrobocia sięga 30%, a ich mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa. W Feldheim sytuacja wygląda aktualnie "nieco" inaczej. Spadek cen płodów rolnych w połowie lat 90. ubiegłego wieku, któremu towarzyszył wzrost cen energii, zmobilizował mieszkańców do wykorzystania szansy, jaką stwarzają im uwarunkowania naturalne - miejscowość leży na płaskim i wysoko położonym terenie, co stanowi korzystne warunki dla elektrowni wiatrowych. Rolnicy postanowili dzierżawić część ziemi pod takie elektrownie lokalnej firmie Energiequelle GmbH, a nadwyżki energii zaczęły być przez nią oferowane z powrotem na rynku. Energiequelle GmbH zajmuje się też obecnie sprzedażą prądu z biogazowni (ta z kolei została wybudowana przez firmę oraz władze Feldheim w ramach spółki joint venture i przy wsparciu unijnych funduszy). Dzięki kooperacji z regionalną spółdzielnią rolniczą produkowane są ciepło i prąd (z gnojowicy), a odpad z elektrowni trafia na pola jako nawóz. Z przedstawionego wyżej opisu wyłonił się obraz sielanki, jednak mieszkańcy dopatrzyli się pewnych słabości w tym systemie. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
  • Godłów-Legiędź J. (2010): Współczesna ekonomia. Ku nowemu paradygmatowi! CH Beck, Warszawa.
  • http://www.huffingtonpost.com/2011/12/29/feldheim-germany-renewable_n_1173992.html (dostęp: grudzień 2014).
  • http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/feldheim-samowystarczalna-energetycznie-wies-to-sie-oplaca,501481.html (dostęp: grudzień 2014).
  • http://www.neue-energien-foruin-feldheim.de/index.php/self-sufficient-village (dostęp: grudzień 2014).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171429195

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.