PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 968 Prawne, zawodowe i etyczne normy rewizji finansowej | 91--98
Tytuł artykułu

Wybrane problemy ewidencji i prezentacji roszczeń spornych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W wielu przedsiębiorstwach występuje konieczność dochodzenia należności na drodze sądowej. W związku z tym pojawiają się problemy dotyczące ewidencji tych operacji, w tym dodatkowych roszczeń zasądzonych przez sąd w przypadku wygrania sprawy, tworzenia na nie odpisów aktualizujących, ujęcia rozbieżności między prawem bilansowym i podatkowym, a na dzień bilansowy ustalenia wartości bilansowej i podatkowej tych aktywów. W opublikowanych wzorcowych planach kont i komentarzach w fachowych periodykach spotyka się co najmniej trzy różne sposoby ujęcia roszczeń spornych, zwłaszcza zasądzonych wierzycielowi do zwrotu kosztów postępowania spornego i należnych odsetek za zwłokę. W każdym z tych trzech sposobów postępowania wystąpią różnice trwałe i przejściowe między wysokością kosztów i przychodów ujętych w wyniku finansowym i w wyniku podatkowym. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • Koc S.: Odroczony podatek dochodowy. [w:] Zamknięcie roku 2002. "Rachunkowość", Warszawa 2002.
  • Międzynarodowy standard 12: 'Podatek dochodowy'. [w:] Międzynarodowe Standardy Rachunkowości 2001. IASB.
  • Muszyńska B.: Wzorcowy wyka: kont 2003 z wyjaśnieniami i wykazem księgowań typowych operacji gospodarczych. "Rachunkowość", Warszawa 2002.
  • Pałka M.: Zakładowy plan kont od 2002 r. z komentarzem dla jednostek prowadzących działalność gospodarczą. Wrocław, styczeń 2002.
  • Rudnicka B.: Należności dochodzone na drodze sądowej - wartość bilansowa i podatkowa. Verlag-Dashofer, aktualizacja 2002.
  • Znowelizowana ustawa o rachunkowości wraz z wyjaśnieniami uzgodnionymi z Departamentem Rachunkowości Ministerstwa Finansów. "Rachunkowość", Warszawa 2002.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171429544

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.