PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 968 Prawne, zawodowe i etyczne normy rewizji finansowej | 156--165
Tytuł artykułu

Zakres podmiotowy i przedmiotowy konsolidacji sprawozdań finansowych w świetle znowelizowanej ustawy o rachunkowości

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Określenie zakresu podmiotowego i przedmiotowego, wybór odpowiedniej metody konsolidacji lub wykazywania udziałów na potrzeby skonsolidowanego sprawozdania finansowego, nie są to jak widać - rzeczy proste. Wymagają od osoby sporządzającej takie sprawozdanie doskonałej znajomości przepisów i doświadczenia w tym zakresie. Nawet wtedy, gdy wymagania odnośnie do osoby zostaną spełnione, wybór danej metody niejednokrotnie może budzić duże wątpliwości, wynikające, po pierwsze, z niejednoznacznego określenia granic między kontrolą i współkontrolą, współkontrolą i znaczącym wpływem, a co za tym idzie - właściwego zakwalifikowania danych spółek do zależnych, współzależnych czy stowarzyszonych, a po drugie z faktu, że ustawa została w tak znacznym stopniu zmieniona, że jej twórcy nie uniknęli, niestety, pewnych niedociągnięć i niejasności, a nawet sprzeczności? Można jedynie wyrazić nadzieję, że praktyka gospodarcza wyjaśni te problemy. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • Kiziukiewicz T., Pałka M., Sawicki K.: Zmiany w rachunkowości od 2000 r. i 2002 r. Wrocław: Wyd. Ekspert 2000.
  • Kodeks spółek handlowych - ustawa z 15 września 2000 r., DzU nr 94, poz. 1037.
  • KPMG Deutsche Treuhand Gruppe. Aufstellung von Konzernabschluß und Konzernlagebericht.
  • Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR 27, MSR 28, MSR 31, Założenia koncepcyjne sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych).
  • Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości z poprawkami wynikającymi z ustawy z 9 listopada o zmianie ustawy o rachunkowości.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171429570

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.