PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2015 | Ekonomia menedżerska : problemy decyzyjne w studiach przypadków | 160--164
Tytuł artykułu

No smoking? - czyli o decyzjach rządu co do wysokości i struktury podatku akcyzowego na papierosy

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jedna czwarta ogółu wpływów podatkowych do polskiego budżetu to dochody z tytułu podatku akcyzowego, przy czyni papierosy są drugim, po paliwach silnikowych, najważniejszym źródłem wpływów z tego tytułu (generują ok. 8% całości wpływów podatkowych). Opodatkowanie wyrobów tytoniowych ma nie tylko zapewnić możliwie duże i stabilne wpływy do budżetu (ich przewidywalność jest kluczowa dla konstrukcji budżetu, by nie wymagał on nowelizacji w trakcie trwania roku budżetowego), ale także ma stanowić instrument sprzyjający ograniczeniu palenia tytoniu. Dla realizacji tych zadań istotne znaczenie ma zarówno całkowite obciążenie podatkiem akcyzowym, jak i struktura tego podatku. W Polsce, tak jak w innych krajach Unii Europejskiej, stawka akcyzy na papierosy składa się ze stawki procentowej - proporcjonalnego podatku akcyzowego obliczonego według maksymalnej detalicznej ceny sprzedaży (z włączeniem opłat celnych) oraz stawki kwotowej - specyficznego podatku akcyzowego obliczonego na sztukę wyrobu (ustalonego jako nie mniej niż 7,5% i nie więcej niż 76,5% wielkości całego obciążenia podatkowego wynikającego z dodania stawki kwotowej podatku akcyzowego, proporcjonalnego podatku akcyzowego i podatku od wartości dodanej, nałożonych na średnią ważoną detaliczną cenę sprzedaży). W myśl dyrektywy z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego, stawka akcyzy na papierosy w krajach Unii Europejskiej od 1 stycznia 2014 r. ma być nie niższa niż 60% średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży i 90 euro za każde 1000 sztuk papierosów (zgodnie z kursem wymiany ustalonym pierwszego dnia roboczego października poprzedniego roku i opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej), z zastrzeżeniem, iż wymóg procentowy nie będzie dotyczył państw, które obłożyły papierosy podatkiem akcyzowym nie niższym niż 115 euro za każde 1000 sztuk papierosów. Harmonizacja opodatkowania ma nie dopuścić do wystąpienia konkurencji podatkowej w krajach Unii Europejskiej. Jednakże kraje takie jak Polska mają prawo przesunięcia momentu podwyższenia stawek akcyzy do 1 stycznia 2018 r. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
  • Akcyza na papierosy. Wyższa stawka - niższe wpływy. Raport PWC, http://www.pwc.pl/pl_PL/pl/publikacje/assets/raport_pwc_akcyza_na_papierosy_wyzsza_stawka_nizsze_wplywy.pdf (dostęp 10.11.2014).
  • Analiza krajowej struktury opodatkowania papierosów akcyzą (2012). Raport Ernst & Young, https://www.bcc.org.pl/uploads/media/bud_BCC_raport_papierosowy_maj_final.pdf (dostęp 10.11.2014).
  • http://www.bankier.pl/static/att/73000/7216161_raport_akcyza_na_papierosy_bankier.pl_2014.pdf (dostęp 10.11.2014).
  • http://www.infor.pl/wskazniki/podatki/podatek-akcyzowy/226,Akcyza-na-papierosy.html (dostęp 10.11.2014).
  • Piechowiak Ł. (2014): O ile powinna wzrosnąć akcyza na papierosy? Dział Analiz Bankier.pl, Warszawa, Lipiec.
  • Rynek wyrobów tytoniowych a polityka fiskalna państwa (2013). Raport Centrum im. Adama Smitha, Warszawa, www.smith.org.pl (dostęp 10.11.2014).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171431808

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.