PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2015 | 30 | 119--139
Tytuł artykułu

Zmiany dostępu do opieki nad dzieckiem w wieku poniżej trzech lat w polskich gminach przed wejściem w życie ustawy "żłobkowej" i po jej wdrożeniu

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Artykuł prezentuje wyniki analizy zmian w dostępie do opieki nad dzieckiem w wieku poniżej trzech lat przed wejściem w życie ustawy o opiece nad dzieckiem do lat 3 w Polsce z 2011 r. i po jej wdrożeniu. Autorka stara się odpowiedzieć na następujące pytania: czy dostęp do tej opieki wzrósł istotnie po wejściu w życie wymienionej ustawy; czy mamy do czynienia z konwergencją gmin według ich typów (miasta na prawach powiatu, gminy miejskie, wiejskie i miejsko-wiejskie) w zakresie dostępności opieki żłobkowej czy raczej ich dywergencją; jak mają się te zmiany do procesów, które zachodziły we wcześniejszym okresie (1995-2010). W analizach zastosowano autorskie wskaźniki dostępu do opieki. (abstrakt oryginalny)
EN
The article discusses changes in the access to early childcare, that have taken place before and after the Act on early childcare was introduced in Poland in 2011. The author aims to answer the question whether the Act contributed to significant increase in the access to early childcare and it's convergence among municipalities in Poland (rural, urban and mixed types). The author proposes and uses innovative indicators of the access to childcare, that are relevant for Polish statistical data. (original abstract)
Rocznik
Tom
30
Strony
119--139
Opis fizyczny
Twórcy
 • Uniwersytet Warszawski
Bibliografia
 • Diagnoza wpływu Ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 na rozwój wczesnodziecięcych usług opiekuńczo-edukacyjnych w gminach (2014), Badania zrealizowane na zamówienie Fundacji Komeńskiego przez Millward Brown w ramach projektu "Od serca dla dziecka" finansowanego przez NUTRICIA Polska, http://www.frd.org.pl/repository/Nutricia/MB_raport_z_ustawy_zlobkowej_dla_FRD_FINAL.pdf
 • Graniewska D. (2009), Społeczne funkcje żłobków i przedszkoli. Obecnie i w przeszłości, "Polityka Społeczna", nr 9.
 • ITTI (2014), Ocena realizacji działania 6.4 Infrastruktura opieki nad dziećmi do lat 3 - w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013, Raport końcowy, dostępne na stronie: https://www.ewaluacja.gov.pl/Wyniki/Documents/3_265.pdf
 • Kurowska A., Wolniewicz K. (2015), Usługi opieki nad dzieckiem do lat 3, w: C. Żołędowski, M. Duszczyk (red.), Dekada Polski w Unii Europejskiej, Warszawa, Instytut Polityki Społecznej UW, Dom Wydawniczy Elipsa (w druku).
 • Kurowska A. (2012), Wpływ wybranych instrumentów polityki rodzinnej i polityki zatrudnienia na dzietność oraz aktywność zawodową kobiet, "Polityka Społeczna", nr 11-12.
 • Moroń D. (2011), Zmiany w zakresie instytucjonalnej opieki nad dziećmi do lat 3 w Polsce, Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu nr 239.
 • Sadowska-Snarska C. (red.) (2007), System instytucjonalnej opieki nad dzieckiem w aspekcie godzenia życia zawodowego z rodzinnym, Białystok, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku.
 • Sadowska-Snarska C. (red.) (2008), Kierunki zmian w systemie instytucjonalnej opieki nad dzieckiem w Polsce, Białystok, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku.
 • Sadowska-Snarska C. (red.) (2011), Godzenie życia zawodowego i rodzinnego w Polsce, Białystok, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku.
 • Piętka-Kosińska K., Ruzik-Sierdzińska A. (2010), Żłobki w Polsce. Badanie empiryczne i jakościowe, Badanie przeprowadzone na zlecenie Banku Światowego, Warszawa, CASE
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171432422

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.