PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2010 | nr 1 (40) | 197--202
Tytuł artykułu

Refleksje o prasie feministycznej. Bernadetta Darska, Głosy kobiet. Prasa feministyczna po roku 1989 wobec tożsamości i dyskursu

Warianty tytułu
Reflections on feminist press. Voices of women. The feminist press after 1989 in view of identity and discourse
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Na treść czterech rozdziałów recenzowanej książki składają się autorskie omówienia i streszczenia tekstów różnych autorów, publikowane w pięciu pismach feministycznych. Dla przykładu: w rozdziale III ("Kobiece ślady i kobiece lęki. Prasa feministyczna i genderowa jako próba odzyskania własnego języka") Darska omawia kilkanaście tekstów, sprzed dziesięciu i więcej lat, drukowanych na łamach czterech z nich ("Pełnym Głosem", "OŚKa", "Katedra" i "Zadra"). Przeplata i uzupełnia je własnymi przemyśleniami, wychodząc z założenia, iż "zaangażowany charakter tekstów, publikowanych na łamach prasy feministycznej i genderowej, wielokrotnie więc unieważnia ewentualne zakładane zdystansowanie, implikuje do zajęcia stanowiska w sprawie i do mówienia we własnym imieniu. Problemy obecne w analizowanych pismach uznaję więc nie tylko za przedmiot prowadzonych przeze mnie badań, ale też traktuję je jako skierowane bezpośrednio do mnie pytanie, na które muszę i chcę odpowiedzieć [...]. Zaangażowany charakter tekstów, publikowanych na łamach prasy feministycznej i genderowej, obliguje do zajęcia stanowiska w sprawie i do mówienia we własnym imieniu. Pozorowana neutralność wywodu lub zdystansowanie byłyby w tym przypadku wprowadzaniem w błąd czytających. Dobór takich a nie innych przykładów, skupienie się na konkretnych wątkach, eksponowanie określonej argumentacji - to wszystko są nie tylko informacje na temat analizowanych tytułów, ale też tropy prowadzące bezpośrednio do mnie". W tym momencie pojawia się pytanie: Czy tak duży ładunek subiektywizmu uprawnia do wniosku, że w książce mamy do czynienia z naukową analizą materiałów prasowych? Bo medioznawczej analizy zawartości poszczególnych pism - ani ilościowej, ani jakościowej - w tej książce nie ma. A szkoda. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
PL
EN
Media   Press   Feminism   Review  
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
197--202
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Warszawski
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171432712

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.