PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Polityka społeczna: badania, dydaktyka, rozwój | 265--277
Tytuł artykułu

Mikrospołeczne uwarunkowania bezdomności kobiet samotnych i matek z dziećmi w Polsce. Komunikat z badań

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Komunikat został opracowany na podstawie części danych zebranych w końcu 2005 r., w 35 wywiadach kwestionariuszowych, w trzech placówkach dla bezdomnych kobiet z dziećmi (przy sobie) i kobiet samotnych. Stanowią one część wywiadów (35 z 70) zebranych w szerszych, dotąd tylko częściowo opracowanych badaniach. W tym opracowaniu wykorzystano dane zebrane w trzech placówkach: w schronisku prowadzonym przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Strzegomskiej we Wrocławiu (20 wywiadów), w domu dla kobiet i matek z dziećmi Fundacji Pomocy Samotnej Matce Pro Vita przy ul. Botanicznej w Poznaniu (9 wywiadów) i w publicznym schronisku dla matki z dzieckiem Zakładu Pomocy Społecznej dla Bezdomnych w Bydgoszczy (6 wywiadów) . Badania w ich całokształcie dotyczą bezpieczeństwa socjalnego bezdomnych kobiet i ich dzieci, natomiast w niniejszym opracowaniu koncentruję się na mikrospołecznych uwarunkowaniach pozostawania ich w sytuacji bezdomności. Stanowią one podstawę do rozważań na temat ich bezpieczeństwa socjalnego. Zebrany materiał nie poddaje się analizie czysto statystycznej, ponieważ wnioski z niej wynikające dałyby obraz rzeczywistości "papierowej", w praktyce nieistniejącej. Z treści wywiadów nie wyłania się żadna niebanalna hipoteza dotycząca wszystkich respondentek. Mamy do czynienia raczej z unikalnymi przypadkami, które można syntetyzować za pomocą jakościowych typologii. Ograniczenie zaufania do przedstawianych tu danych ilościowych nakazuje, poza małą wielkością próby, odmienność sposobu działania wszystkich placówek, w których przeprowadzono badania, wpływająca na odmienną charakterystykę ich podopiecznych. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Przymeński A.: Bezdomność jako kwestia społeczna w Polsce współczesnej. Poznań 2001.
  • Piekut-Brodzka D.: O bezdomnych i bezdomności. Aspekty fenomenologiczne, etiologiczne i terapeutyczne. Warszawa 2000.
  • Przymeński A.: Bezdomność - społeczno-ekonomiczne uwarunkowania zjawiska, na przykładzie Poznania. "Praca Socjalna" 1997, nr 3.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171432902

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.