PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1994 | 28 | 61--70
Tytuł artykułu

Remarks on the Social Costs of Long-Term Unemployment in Poland

Autorzy
Warianty tytułu
Uwagi o społecznych kosztach długotrwałego bezrobocia w Polsce
Języki publikacji
EN
Abstrakty
Główną tezę artykułu można sprowadzić do następującego sformułowania: nie ma bezbolesnego przejścia od gospodarki nakazowo-rozdzielczej do gospodarki rynkowej. Istnieje natomiast kluczowy problem - czy społeczne koszty tej transformacji musiały być aż tak wysokie? Społeczne koszty urynkowienia polskiej gospodarki (według programu L. Balcerowicza) przewidywały, obok 5% spadku produkcji przemysłowej, spadku dochodu narodowego o 3,1% oraz obniżenia się konsumpcji o 1%, pojawienie się na rynku pracy blisko 400 tys. bezrobotnych, przy czym, jak optymistycznie zakładano, ożywienie powinno rozpocząć się już po upływie połowy roku. Tymczasem w styczniu 1990 r. zarejestrowano blisko 56 tys. bezrobotnych, w czerwcu tego roku liczba ta wzrosła ponad 10-krotnie, a w grudniu blisko 40-krotnie, w rok później - 45 razy, a we wrześniu 1993 r. - ponad 50-krotnie (średnio co siódma osoba czynna zawodowo pozostawała bez pracy). W artykule, obok syntetycznej charakterystyki bezrobocia w Polsce, omówiono ekonomiczne instrumenty walki z długoterminowym bezrobociem w wybranych krajach europejskich, dokonano klasyfikacji społecznych skutków długoterminowego bezrobocia oraz krytycznie oceniono dostrzeganą w krajowej literaturze przedmiotu manierę fascynowania się rozwiązaniami w zakresie walki ze skutkami bezrobocia w krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej (nie można ich odnosić wprost do nieporównywalnych warunków społeczno-ekonomicznych w Polsce). (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Tom
28
Strony
61--70
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, filia w Rzeszowie
Bibliografia
  • E. Łukawer: Kilka uwag o podstawach polityki ekonomicznej i sytuacji gospodarczej kraju [W:] Czynniki i bariery rozwoju rejonów przygranicznych (ed. J. Kitowski, Z. Zioło. Kraków-Rzeszów 1993.
  • Unemployment in Poland 1st-3rd quarters. Central Statistical Office, Warsaw 1993, p. 7.
  • G. Gęsicka: Długoterminowe bezrobocie. "Rynek Pracy" 1992, 11/12, p. 9.
  • Plan perspektywniczny do 2000 roku. Część I. Rozwój społeczno-gospodarczy i polityka strukturalna. Warszawa 1998, pp. 32-34.
  • A. Kopczuk: Własna działalność gospodarcza jako forma wyjścia z sytuacji bezrobotnego (na przykładzie woj. białostockiego). "Rynek Pracy" 1992, 6, pp. 27-12.
  • I. Wolińska, A. Woźniakowski: Seminaria naukowe w IPiSS. "Polityka Społeczna" 1990, 10, p. 34.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171433000

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.