PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1994 | 28 | 79--85
Tytuł artykułu

Reasons and Sources of Unemployment in Poland during System Transformations

Autorzy
Warianty tytułu
Przyczyny i źródła bezrobocia w Polsce podczas zmian systemowych
Języki publikacji
EN
Abstrakty
Wprowadzone z początkiem 1990 roku nowe reguły funkcjonowania gospodarki, zmierzające do transformacji gospodarki centralnie kierowanej w gospodarkę rynkową, zmieniły w istotny sposób sytuację na rynku pracy w Polsce. Począwszy od stycznia 199(1 roku mamy do czynienia z pojawieniem się i narastaniem w kolejnych latach zjawiska bezrobocia. We wrześniu 1993 roku stopa bezrobocia przekroczyła 15%, zaś liczba bezrobotnych sięgnęła 2830 tys. osób. Część przyczyn tworzących bezrobocie w Polsce ma swoje korzenie w przeszłości. Gospodarka rynkowa jedynie je obnaża. Są to zaniedbania rozwojowe, m.in. wysoka dekapitalizacja środków produkcji, nieprzygotowanie przedsiębiorstw do efektywnego gospodarowania w warunkach gospodarki rynkowej, konkurencji i ryzyka. Czynnikami pogłębiającymi bezrobocie są także: niedorozwój całych regionów gospodarczych przy jednoczesnym ukrytym bezrobociu agrarnym, niedostosowanie poziomów i struktury kształcenia do potrzeb rynku pracy. W głównej jednak mierze bezrobocie jest rezultatem recesji gospodarczej, która dotyka wszystkie sfery działalności, nie tylko nieefektywne. Utrata tradycyjnych rynków zbytu w ramach rozwiązanej również RWPB, demonopolizacja gospodarki, wystawienie jej na konkurencję z zewnątrz powodowały wzrost bezrobocia. (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Tom
28
Strony
79--85
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
Bibliografia
  • M. Kabaj: Program elements of unemployment counteraction. Social Politics no 1, 1992.
  • F. Adamczyk, J. P. Mosewiz, J. Gieorgiea: Work Market in Poland, Foundation ''Promotion", Warsaw 1992.
  • B. Brylska, K. Znamirowski: Development Barriers of Small Private Firms, in: Barriers of Economics Development, Under Conditions of System Transformation, Collective Issue, red. G. Sobczyk, Lublin 1992, s. 137-139.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171433360

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.