PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Polityka społeczna: badania, dydaktyka, rozwój | 317--328
Tytuł artykułu

Funkcja pracodawcy w realizacji polityki aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Od początku lat 90. XX w. w zmienionej sytuacji społeczno-ekonomicznej w Polsce trwają próby przystosowywania systemu rehabilitacji zawodowej i zatrudnienia osób niepełnosprawnych do warunków gospodarki rynkowej. Efekty jak dotychczas nie są zadowalające. Pomimo absorpcji przez system finansowego wspierania zatrudniania niepełnosprawnych znacznych środków finansowych, jego efektywność jest coraz bardziej dyskusyjna. W 1988 r. w spółdzielniach inwalidów zatrudnionych było 210 tys. osób niepełnosprawnych, natomiast w końcu 2006 r. w zakładach pracy chronionej pracowało 176 tys. niepełnosprawnych. Według danych GUS-BAEL w IV kwartale 2006 r. spośród 2272 tys. niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym zatrudnionych było 411 tys. niepełnosprawnych (18,1%), jako bezrobotni zarejestrowanych było 78 tys. (3,4%) niepełnosprawnych, a bierność zawodową wykazywało 1783 tys. (78,5%) niepełnosprawnych. Podejmowane są liczne próby identyfikacji przyczyn takiego stanu, jak również jego usprawniających zmian. Obrazem prób ciągłego poszukiwania skutecznych rozwiązań jest fakt, że do maja 2007 r. podstawowy akt prawny, na którym opiera się system rehabilitacji zawodowej niepełnosprawnych był nowelizowany 42 razy. Kolejnym nowelizacjom towarzyszą liczne opinie, że mają one charakter incydentalnego ingerowania w rozwiązania prawne regulujące zarówno organizację, jak i zasady finansowego wspierania systemu. Brak efektów kolejnych prób zmiany sytuacji wskazuje, że przyczyny mają głębsze źródło, prawdopodobnie tkwią w założeniach, czyli mogą mieć charakter błędu systemowego. W zakresie integracji i rehabilitacji zawodowej od lat deklarowana jest w Polsce wola stworzenia mechanizmów umożliwiających ich realizację w warunkach otwartego rynku pracy. Jest to deklaracja w pełni zgodna z polityką Unii Europejskiej wobec osób niepełnosprawnych. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Krajowa Izba Gospodarczo-Rehabilitacyjna w Warszawie
Bibliografia
  • Barczyński A.: Zatrudnienie chronione a prawa gospodarki rynkowej. "Polityka Społeczna" 2004.
  • Barczyński A.: Problemy zarządzania systemem rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. XII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. Ergonomia niepełnosprawnym w wieku nanotechnologii. Łódź, 23-24 listopada 2006.
  • Grudzewski W.M., Hejduk I.K.: Projektowanie systemów zarządzania. Warszawa 2001.
  • Kruk A.M.: Efektywność społeczno-ekonomiczna zatrudnienia osób niepełnosprawnych w spółdzielniach socjalnych i organizacjach komercyjnych. Warszawa 2006.
  • Poznańska D.: System finansowania zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce. Wnioski dla efektywności finansów publicznych. Materiały i Studia. Zeszyt 157. Narodowy Bank Polski. Departament Analiz Makroekonomicznych i Strukturalnych. Warszawa 2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171433508

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.