PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Polityka społeczna: badania, dydaktyka, rozwój | 357--367
Tytuł artykułu

Rozwój karier zawodowych pracowników powyżej 45 roku życia w świetle wyników badań projektu "Sojusz dla pracy"

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Pracownicy powyżej 45 roku życia znajdują się na etapie kariery, który powinien się charakteryzować przede wszystkim utrzymywaniem osiągnięć i stabilizacją zawodową, tymczasem zmiany na rynku pracy powodują, że starsi pracownicy mogą stanąć przed koniecznością intensywnego rozszerzania wiedzy i umiejętności, zmiany miejsca pracy, a nawet zawodu. Podczas poszukiwania nowych ścieżek rozwoju własnej kariery starsi pracownicy mogą napotykać barierę dyskryminacji ze względu na wiek. Pracodawcy często kierują się negatywnymi stereotypami, dotyczącymi jakości pracy osób powyżej 45 roku życia i nie dostrzegają potencjału tkwiącego w tej grupie pracowników, jednak w Polsce i w innych krajach europejskich obserwuje się proces starzenia ludności, który powoduje również starzenie się zasobów pracy. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości od umiejętności wykorzystania potencjału starszych pracowników może w dużej mierze zależeć efektywność zarządzania kapitałem ludzkim w organizacjach. Wydaje się więc, że zarówno dla osób powyżej 45 roku życia, jak i dla pracodawców ważne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób można wspierać rozwój kariery tej grupy pracowników. Próby rozwiązania tego problemu podjęli się autorzy projektu "Sojusz dla pracy", którzy zaproponowali wykorzystanie do wspierania rozwoju kariery starszych pracowników metody jobcoachingu, wzbogaconej dopasowanymi do indywidualnych potrzeb pracownika szkoleniami. Projekt "Sojusz dla pracy" jest realizowany od 2005 r. przez partnerstwo, będące sojuszem związków zawodowych, pracodawców, pozarządowych organizacji kobiecych, firm szkoleniowych i placówki akademickiej. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Łódzki
Bibliografia
  • Herr F.L., Kramer S.H.: Planowanie kariery zawodowej. Cz. III. "Zeszyty Informacyjno-Metodyczne Doradcy Zawodowego" 2005, nr 30.
  • Miś A.: Kształtowanie karier w organizacji. W: Zarządzanie zasobami ludzkimi. Red. H. Król, A. Ludwiczyński. Warszawa 2006.
  • Miś A.: Wybrane teorie rozwoju jednostki w praktyce zarządzania personelem. Zeszyty Naukowe Akademii Ekonomicznej w Krakowie, nr 466. Kraków 1996.
  • Schulz D.P., Schulz S.E.: Psychologia a wyzwania dzisiejszej pracy. Warszawa 2002.
  • Urbaniak B., Feliniak U., Wieczorek I., Kołodziejczyk-Olczak I.: Ocena jobcoachów przez beneficjentów ostatecznych. Łódź 2007 (materiały niepublikowane).
  • Urbaniak B., Wieczorek I.: Zarządzanie wiekiem pracowników. W: Pracownicy 45+ w naszej firmie. Program narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Red. B. Urbaniak. Warszawa 2007.
  • Wieczorek I.: Rozpoznanie trudności na rynku pracy osób po 45 roku życia. Łódź 2006.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171433678

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.