PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2011 | nr 3 (46) | 157--162
Tytuł artykułu

Maryla Hopfinger, Literatura i media po 1989 roku

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Tematyka zderzenia się literatury ze sferą nowych mediów w widoczny sposób wciąż zyskuje na znaczeniu, a konsekwencje owego zderzenia coraz częściej stają się tematem teoretycznych opracowań, konferencji naukowych, sympozjów, paneli dyskusyjnych itd. Istotne przeobrażenia w konstrukcji podmiotu, medialne i nowomedialne (m.in. sieciowe, hipertekstowe, filmowe, fotograficzne) fascynacje współczesnej literatury, dotykające nie tylko poruszanej tematyki, lecz również ingerujące w poetykę, strukturę tekstu, zjawisko autonomizowania się języka reklamy, sloganu reklamowego wnikającego w tkankę współczesnego dzieła literackiego - wszystko to na stałe wrosło w pejzaż literatury oraz szeroko pojmowanej kultury literackiej. Nowe media wpływają na współczesny tekst literacki w tak silnym stopniu, iż nie tylko uzasadniona, ale wręcz potrzebna w opisie teoretycznoliterackim okazuje się kategoria "medialności tekstu literackiego". Współczesna literatura podejmuje próbę zarejestrowania rzeczywistości w niemal fotograficznej postaci, w postaci, w jakiej dostępna jest poznaniu i doświadczeniu każdego jej uczestnika. Chce dokumentować świat - językiem tego świata zaczęła się więc w tym celu posługiwać. Utwór literacki pragnie utrwalać zmiany zaistniałe w świecie i niczym dokument - w najbardziej autentycznej z możliwych postaci - świadczyć o istnieniu człowieka i otaczającej go rzeczywistości. Nie zmieniła się w istotny sposób jego tematyka, zmieniły się techniki mówienia oraz język przekazu. Niezwykle ważną i wartościową diagnozę owych przemian literacko-kulturowych, stanowi książka Maryli Hopfinger Literatura i media po 1989 roku. Przedmiotem zainteresowań autorki jest współczesna kultura, jej stawanie się, kierunek przemian, mechanizmy ciągłości i zmiany. Szczególny wgląd w tę problematykę może dać obserwacja dwóch dziedzin kultury - literatury oraz mediów. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
PL
EN
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
157--162
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Jagielloński
Bibliografia
  • Bodzioch-Bryła B., Ku ciału post-ludzkiemu... Poezja polska po 1989 roku wobec nowych mediów i nowej rzeczywistości, Kraków 2006.
  • Nasiłowska A., Postmodernizm i modernizm w poezji polskiej po 1989 roku, "Przegląd Humanistyczny" 2002, nr 4.
  • Nasiłowska A., Persona liryczna, Warszawa 2000.
  • Nasiłowska A., Koniec epoki, "Teksty Drugie" 2004, nr 6.
  • Glensk U., Proza wyzwolonej generacji 1989-1999, Kraków 2002.
  • Boczkowska M., Codzienność, wyobraźnia, metafizyka. Poezja na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim po roku 1989, Katowice 2010.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171433790

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.