PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2011 | nr 3 (46) | 167--169
Tytuł artykułu

Bartłomiej Jagłowski, Dariusz Rott Wizerunek Kuby we współczesnych polskich reportażach podróżniczych (Jerzy Adamuszek, Beata Pawlikowska, Agnieszka Buda-Rodriguez)

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Można kształtować wizerunek będący faktycznym odzwierciedleniem rzeczywistości lub wizerunek efemeryczny, zasadniczo pozbawiony oparcia w realiach. Wizerunek może być wiarygodny lub kłamliwy, komunikowany w sposób przypadkowy lub starannie zaplanowany". I to w tak rozproszonej i wielorakiej przestrzeni pojęciowej (w jej aspektach i fizycznym, i emocjonalnym) dwaj autorzy (prof. Dariusz Rott i red. Bartłomiej Jagłowski) osadzili trzy książki będące reportażami podróżniczymi. Te trzy pozycje to Kuba to nie tylko Varadero autorstwa Jerzego Adamuszka, Kuba. Daleka, piękna wyspa Agnieszki Budy-Rodriguez i wreszcie Blondynka na Kubie. Na tropach prawdy i Ernesta Che Guevary, ta ostatnia napisana przez Beatę Pawlikowską. Reportaże podróżnicze, a więc utwory powstałe w warunkach obserwacji uczestniczącej, świadomego wnikania w rzeczywistość, autentyzmu przeżywania realnej bliskości z tubylcami. Te wszystkie trzy pozycje opisują Kubę niedostępną dla przeciętnego turysty, wyspy, której nie zobaczymy w kolorowych folderach biur podróży, ani zwiedzając ją podczas zbiorowych wyjazdów organizowanych przez te biura. Nie przybliżą jej nam też miejscowi przewodnicy ani piloci wycieczek serwujący swoim zagranicznym podopiecznym starannie wyselekcjonowany zestaw informacji, niewiele mających wspólnego z codziennością wyspiarskiego życia. W książce Wizerunek Kuby we współczesnych polskich reportażach podróżniczych jest inaczej - cała trójka podróżników dotarła na wyspę w innych okresach rewolucji kubańskiej, a ich relacje obejmują blisko 30 lat historii najnowszej Kuby. To okres od połowy lat 70. ubiegłego wieku aż do roku 2006. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
PL
Media   Recenzja  
EN
Media   Review  
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
167--169
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Warszawski
Bibliografia
  • Davis A., Public relations, Warszawa 2007.
  • Holt D.B., How Brandy Become Icons, Boston 2004.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171434006

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.