PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Polityka społeczna: badania, dydaktyka, rozwój | 459--468
Tytuł artykułu

Wybrane aspekty finansowania szkolnictwa mniejszości niemieckiej jako integralnej części polskiego systemu oświaty

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie sposobu finansowania szkolnictwa mniejszości narodowej niemieckiej w polskim systemie oświaty, zdefiniowanie podstawowych uchybień występujących w tym sposobie finansowania oraz wskazanie kierunków działań zmierzających do poprawy istniejącej w tym zakresie sytuacji. Mniejszość niemiecka stanowi najliczniejszą grupę wśród mniejszości narodowych w Polsce. Znaczące jej skupiska zanotowano podczas spisu ludności w 2002 r. w województwach: opolskim, śląskim, warmińsko-mazurskim. Tam właśnie spotykamy się ze zjawiskiem szkolnictwa mniejszości narodowej niemieckiej. Aktualnie w naszym kraju funkcjonuje ponad 300 tego typu placówek oświatowych. Większość z nich to tzw. szkoły z dodatkową nauką języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Edukacja mniejszości narodowych i etnicznych stanowi integralną część polskiego systemu kształcenia. Sposób finansowania tej oświaty (uwzględniający dodatkowe koszty edukacji dzieci i młodzieży mniejszościowej) pozytywnie wpływa na rozwój tego typu placówek w naszym kraju. Istnieją co prawda pewne zastrzeżenia, co do sposobu finansowania zajęć edukacyjnych mających na celu podtrzymywanie i rozwijanie tożsamości narodowej i języka mniejszości niemieckiej w Polsce, jednak uchybienia te nie odgrywają zasadniczej roli w stymulowaniu czy hamowaniu rozwoju edukacji mniejszościowej. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Płoszajska G.: Polityka resortu edukacji wobec mniejszości narodowych i grup etnicznych. Publikacje sejmowe. Warszawa 2001.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171434054

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.