Czasopismo
2016
|
Ryzyko w procesach decyzyjnych rynku kapitałowego w relacji do uwarunkowań ekonomicznych : stabilność systemów ekonomicznych a kryzysy
|
11--20
Tytuł artykułu
Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
Abstrakty
Biorąc pod uwagę teorie ekonomiczne mające na celu identyfikację realnej sfery gospodarczej na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, należy stwierdzić, że ich adekwatność do opisywanej przez te teorie rzeczywistości może być oceniana poprzez jakość izomorficznego przełożenia tych teorii w symulacjach procesów gospodarczych dokonywanych w modelach matematycznych i statystycznych. Teorie te tracą z czasem znaczenie jako paradygmaty, w wyniku utraty mocy wyjaśniającej rzeczywistość gospodarczą i społeczną przez dotychczasowe teorie. Procesy te realizowane w zmiennych warunkach otoczenia nie są z reguły izomorficznymi odpowiednikami symulujących je modeli. Tak jest, poczynając przegląd od modelu Keynesa, bo tak należałoby tę teorię określać, modeli postkeynesowskich, takich jak modele A.W. Phillipsa, R. Lipseya, P. Samuelsona, R. Solowa z lat 60. czy model Harroda-Domara wyjaśniający wzrost tempa rozwoju gospodarczego przez poziom oszczędności i produktywności kapitału z początku lat 40., stanowiącego podłoże dla modelu Solowa. Dla wyjaśnienia potrzeb zasobów środków pieniężnych, traktowanych jak zapasy, pojawił się także na początku lat 50. model Baumola-Allaisa-Tobina. Tak jest także w modelach Hayeka i von Misesa, opisujących realną gospodarkę przy założeniach będących w wyraźnej opozycji do założeń teorii Keynesa, w których koncepcja rozwoju gospodarczego założenia miała zgoła odmienne podstawy. (fragment tekstu)
Rocznik
Strony
11--20
Opis fizyczny
Twórcy
autor
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
- Keynes J.M. (2012): Ogólna teoria zatrudnienia, procentu i pieniądza. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
- Modigliani F., Brumberg R. (1954): Utility Analysis and the Consumption Function: An Interpretation of Cross-Section Data. W: Post-Keynesian Economics. Red. K. Kurihara. Wydawnictwo Ruthers University Press, New Brunswick.
- Modigliani F. (2003): The Keynesian Gospel According to Modigliani. "American Economist", Vol. 47, No. 1.
- [www 1] www.nbportal.pl.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171434106