PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Polityka społeczna: badania, dydaktyka, rozwój | 529--533
Tytuł artykułu

Skuteczność polityki gospodarczej państwa wobec msp na podstawie porównania dwóch województw: mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W opracowaniu podjęto próbę określenia możliwości rozwoju przedsiębiorstw z sektora MSP w obecnych uwarunkowaniach gospodarczych Polski i jego wpływu na wzrost gospodarczy. W tym celu porównano niektóre wskaźniki ekonomiczne dwóch województw: mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Doboru województw dokonano celowo. Do porównań wybrano województwo z najlepszymi wynikami ekonomicznymi, tradycją, położeniem, rozwiniętą infrastrukturą, cieszące się zainteresowaniem inwestorów zagranicznych oraz województwo, którego wskaźniki ekonomiczne są niezadowalające, infrastruktura uboga, gospodarstwa rozproszone, ludzie sfrustrowani, bezrobocie największe w kraju. Jest to zarazem województwo o dużym potencjale rozwojowym, położone wśród jezior, lasów, łąk i pastwisk, co stwarza nadzieję na wykorzystanie tych walorów, a dzięki temu rozwój tego województwa, podniesienie jego rangi w kraju i za granicą. Każdy rozwój dokonuje się za pośrednictwem przedsiębiorstw, w tym przedsiębiorstw mikro- małych i średnich, jednak niezbędne są działania wspierające małe i średnie firmy. Działania te powinny się stać jednym z głównych instrumentów programu uporządkowania finansów publicznych i redukcji szkodliwego dla gospodarki deficytu finansów. Wydaje się, że funkcjonujące uwarunkowania stwarzają realne przesłanki rozwoju segmentu MSP pomimo istniejących barier, lecz rozwój sektora MSP jest uzależniony od polityki państwa, od przyspieszenia procesów legislacyjnych i finansowych dostosowanych do potrzeb tego sektora. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171434458

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.