PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1993 | Ofensywna polityka przemysłowa: analiza empiryczna na przykładzie europejskich krajów wysoko uprzemysłowionych | 7--23
Tytuł artykułu

Polityka przemysłowa Wielkiej Brytanii jako instrument wzrostu konkurencyjności gospodarki

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Rola i zakres polityki przemysłowej w poszczególnych krajach zależą w znacznej mierze od ich pozycji na rynku międzynarodowym. Badania wskazują, że im pozycja ta jest silniejsza, tym wyższy jest zakres prowadzonej w danym kraju polityki przemysłowej. Teza ta znajduje potwierdzenie w przypadku Wielkiej Brytanii. Podczas kiedy w licznych krajach europejskich, jak również w Japonii, stosowano już różne instrumenty polityki przemysłowej, gospodarka brytyjska funkcjonowała na podstawie zasad leseferyzmu. Ingerencja rządu w gospodarkę była ograniczona. Sytuacja ta uległa zmianie, gdy Wielka Brytania straciła dominującą pozycję na rynku światowym. Od tego momentu można zaobserwować tendencje do wzrostu znaczenia polityki przemysłowej. Obecnie fakt istnienia polityki przemysłowej - w zasadzie - nie budzi kontrowersji (z wyjątkiem reprezentantów koncepcji czysto liberalnej). Występują natomiast różnice zdań co do jej zakresu. System instytucjonalno-organizacyjny brytyjskiej polityki przemysłowej jest mało stabilny i zależy przede wszystkim od tego, czy władzę sprawują lauburzyści czy konserwatyści. Obecnie politykę przemysłową kraju kształtuje Departament Przemysłu wspomagany w swych działaniach przez Narodową Radę Przedsiębiorstw. W rynkowym systemie funkcjonowania gospodarki samo istnienie instytucji kreujących politykę przemysłową nie wystarcza, ponieważ nie mogą się one odwoływać do kanałów administracyjnych. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Curzen V.: Price, International Policies in the European Community. London 1980.
  • Fitzgerald R.: The Privatizacion Revolution. "Economic Impact" 1989, nr Państwo w gospodarce rynkowej. Praca zbiorowa pod red. J. Żabińskiej. Katowice 1992.
  • Ikonowicz P.: Polityka przemysłowa krajów wysoko rozwiniętych. "Ekonomista" 1991, nr 203.
  • Matthews K., Minford P.: Mrs Thatchers Economic Polices 1979-1987. "Economic Policy" 1987, nr 5.
  • Robinson P.: Government Policy, Taxation and Supply - Side Economics. "Economics" 1987, nr 98.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171434614

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.