PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1993 | Ofensywna polityka przemysłowa: analiza empiryczna na przykładzie europejskich krajów wysoko uprzemysłowionych | 25--35
Tytuł artykułu

Polityka innowacyjna jako jeden z elementów polityki przemysłowej Wielkiej Brytanii

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Anglia odegrała istotną rolę w kształtowaniu gospodarki kapitalistycznej. Mająca tam miejsce rewolucja przemysłowa doprowadziła do przodownictwa Anglii w dziedzinie przemysłu. To z kolei zdecydowało o jej przewadze gospodarczej w XIX wieku. Na skutek rewolucji przemysłowej uległa przekształceniu wcześniejsza struktura gospodarcza. Dokonujące się przemiany w pierwszej połowie XVIII w. nie miały intensywnego charakteru. Dopiero w XIX w. nastąpił wzrost tempa i skali uprzemysłowienia, co miało odzwierciedlenie w przemianach struktury produkcji. W drugiej połowie XIX w. można było już mówić o przekształceniu Anglii z kraju rolniczo-handlowego w nowoczesne państwo przemysłowe. Efektem towarzyszącym tym przemianom był wzrost sektora usług handlowych i transportowych, a także zmiany zatrudnienia w przemyśle oraz w wymienionych sektorach. Kluczowe znaczenie w strukturze gospodarczej miały takie gałęzie przemysłu, jak: tekstylny, bawełniany, żelaza i stali, górnictwa węgla, stoczniowy. Dużą rolę odgrywał również kolejowy i morski transport parowy. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Błaszczyszyn B.: Wielka Brytania w gospodarce światowej. Warszawa 1967.
  • Domaszewicz R.: Finanse krajów kapitalistycznych. Warszawa 1985.
  • Drucker P.F.: Innowacja i przedsiębiorczość: praktyka i zasady. Warszawa 1992.
  • Koźmiński A.K.: Polityka przemysłowa, Wybrać najlepszych, dobić słabych. "Rzeczpospolita" 1991, nr 160.
  • Lamborghini B.: Wpływ na przedsiębiorstwo. W: "Problemy Nauki I Techniki a Rozwój Gospodarczy" 1982, nr 6-8.
  • Panneborg A.E.: BR w proinnowacyjnej polityce gospodarczej. W: "Problemy Nauki i Techniki a Rozwój Gospdarczy" 1982, nr 3.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171434756

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.