PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1993 | Ofensywna polityka przemysłowa: analiza empiryczna na przykładzie europejskich krajów wysoko uprzemysłowionych | 51--68
Tytuł artykułu

Polityka przemysłowa Szwecji - jej uwarunkowania, doświadczenia i bieżące tendencje

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W niniejszym opracowaniu przedmiotem badań będzie polityka przemysłowa Szwecji począwszy od lat 70. Wybór tego okresu nie jest przypadkowy. Pierwsze dwudziestolecie po drugiej wojnie światowej charakteryzowało się wyjątkowo korzystnymi warunkami tak wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi rozwoju gospodarczego, a uwaga rządu koncentrowała się na przeprowadzaniu kolejnych reform, które konstytuowały państwo dobrobytu. Dochód narodowy brutto w ujęciu realnym w przeliczeniu na jedną osobę powiększył się w latach 1950-1980 prawie dwu i pół krotnie, przy czym większość tego wzrostu przypada na lata boomu 1950-1970. Utrzymywanie się korzystnych trendów gospodarczych umożliwiło realizację celów redystrybucyjnych i zapewnienie pełnego zatrudnienia. Adaptacja tzw. "Skandynawskiego modelu inflacyjnego" (EFO) w zakresie kształtowania płac chroniła przed napięciami inflacyjnymi, sprzyjała przemianom strukturalnym w kierunku wymogów stawianych przez międzynarodowy podział pracy, jak również realizowała cele społeczne, przyczyniając się do zmniejszenia się dyspersji płacowej. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Jakobsson U.: Economic Growth in Sweden. W: World Economic Growth. Stockholm 1984.
  • Meyerson P.M.: The Welfare State i Crisis - The case of Sweden. Stockholm 1982.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171434912

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.