PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1993 | Ofensywna polityka przemysłowa: analiza empiryczna na przykładzie europejskich krajów wysoko uprzemysłowionych | 103--129
Tytuł artykułu

Ofensywna polityka przemysłowa Republiki Federalnej Niemiec

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Na początku lat 80. mówiło się dużo o stagnacji europejskiej gospodarki, o swoistej eurosklerozie, która powoduje, że w wyścigu technologicznym, jaki rozgrywa się pomiędzy największymi centrami gospodarczymi świata, tj. Stanami Zjednoczonymi, Japonią i Europą, ta ostatnia wykazuje największe opóźnienia technologiczne. Również w Republice Federalnej Niemiec wielu ekonomistów ubolewało nad opóźnieniem w rozwoju kluczowych technologii, które są podstawą bezpieczeństwa ekonomicznego każdego kraju, a także przesłanką pozycji konkurencyjnej danego kraju na rynku międzynarodowym. Gdyby jednak oceniać konkurencyjność gospodarki RFN według jej udziału w handlu światowym oraz według wygospodarowanej nadwyżki eksportowej, to ta ocena nie byłaby najgorsza. Niemcy w latach 80, należały do grupy czołowych eksporterów przemysłowych, o czym świadczy m.in. wielkość uzyskiwanej nadwyżki w bilansie handlowym. Z drugiej strony, innowacyjność i struktura niemieckiego przemysłu były na początu lat 80. przedmiotem ostrej dyskusji. W wielu publikacjach mówiło się o XVIII-wiecznej technologii w niektórych gałęziach czy przedsiębiorstwach. Coraz bardziej tracił na znaczeniu klasyczny przemysł surowcowy i przetwórczy, natomiast rosło znaczenie przemysłu dóbr inwestycyjnych. Szczgólnie trudna była i jest sytuacja w górnictwie węgla, przemyśle stoczniowym, w niekórych sektorach przemysłu stalowego, podczas gdy przemysł budowy maszyn osiąga znaczną dynamikę wzrostu. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Giersch H.: Eurosclerosis - the malaise that threatens prosperity. "Financial Times" z 02.01.1985 r.
  • Grewlich K.: Technological and Industrial Policy in the Federal Republic of Germany. W: A Competitive Future for Europe? Towards a News European Industrial Policy. London-New York-Sidney 1987.
  • Von Wartenberg L.: Grenzen Staatlichen Industriepolitik in einer Marktwirtschaft die Herausforderung neue Bundesländer und Japan. "Wirtschaft und Wettbewerb" 1991, nr 11.
  • Państwo w gospodarce rynkowej. Praca zbiorowa pod red. J. Żabińskiej. Katowice 1992.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171435052

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.