PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1998 | Modelowanie preferencji a ryzyko '98 | 225--239
Tytuł artykułu

Optymalizacja zwrotów oraz bezpieczeństwa w planowaniu rozwoju

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Każda działalność człowieka z rezultatami pojawiającymi się w przyszłości (np. działalność inwestycyjna) powodowana jest chęcią uzyskania zysku lub tzw. zwrotu. Ze względu na niepewną przyszłość zwrot jest ogólnie biorąc przypadkowy, chociaż często znane są jego pewne parametry, takie jak wartość oczekiwana i wariancja. Duża wartość oczekiwana zwrotu jest pożądana przez inwestora. Jest on jednak zniechęcony do inwestycji przez wariancję, która jest postrzegana jako synonim ryzyka. Ryzyko to może (w tzw. najgorszym przypadku) zmniejszyć zwrot do tak niskiej wartości, że następuje bankructwo inwestora. Duże ryzyko jest więc traktowane jako źródło niskiego bezpieczeństwa dla inwestora. Bezpieczeństwo nie jest jednak, ściśle biorąc, pojęciem odwrotnym do ryzyka, ma ono bowiem szersze konotacje. Aby zauważyć różnicę pomiędzy bezpieczeństwem a ryzykiem, można rozważyć jazdę dwóch kierowców, którzy są poddani temu samemu (obiektywnemu) ryzyku prowadzenia pojazdu. Jeśli kierowcy mają różne doświadczenie, trening itp. ich poczucie bezpieczeństwa będzie się różniło. Przykład ten wskazuje na fakt, że bezpieczeństwo oprócz obiektywnego, zewnętrznego ryzyka zawiera często czynniki subiektywne.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Polska Akademia Nauk
Bibliografia
  • Coombs C.H., Daves R.M., Tversky A. (1970). Mathematical Psychology. Prentice-Hall, Inc. Englewood Cliffs, New Jersey.
  • Elton E.J., Gruber MJ. (1991). Modem Portfolio Theory and Investment Analysis. J. Wiley & Sons, Inc. New York.
  • Kulikowski R. (1994). A Theory of Motivation and Satisfaction with Application to Decision Support. Annals of Operation Research 15, 265-281.
  • Kulikowski R. (1998). Portfolio Optimization - Two Factors Utility Approach. Control & Cybernetics, No. 3.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171436306

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.