PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1989 | nr 173 Problemy planowania i regulacji w przedsiębiorstwie | 60--67
Tytuł artykułu

Ujemne sprzężenie zwrotne w gospodarowaniu zapasami przedsiębiorstwa

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Celem szkicu jest zwrócenie uwagi na poważne zakłócenia jakie pojawiają się już w pierwszej fazie działalności przedsiębiorstwa w Polsce lat osiemdziesiątych. Zakłócenia te polegają na powszechnym braku dostatecznej ilości surowców, materiałów i półfabrykatów niezbędnych do pełnego zaopatrzenia procesów produkcji i usług. Reglamentacja wraz z planowaniem w ujęciu tradycyjnym staję się instrumentami polityki hamującymi procesy rozwoju w ogóle a zapasów w szczególności. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na możliwość stosowania różnych metod regulacji zapasów, które nie sprowadzają się do tradycyjnie rozumianego (na obszarze Europy środkowej i wschodniej) planowania. Można wymienić tu np. prognozowanie czy określanie polityki zapasów przy pomocy forresterowskiej analizy dynamiki systemów. W obu przykładowych przypadkach nieodzowna jest cięgła wiedza o poziomach i zmianach podaży i popytu w dziedzinach jakie interesuję przedsiębiorstwo. Cechę charakterystyczną wymienionych metod jest ich szerokie stosowanie w warunkach gospodarek rynkowych na użytek własny przedsiębiorstw a nie dla potrzeb shierarchizowanego aparatu planistyczno-politycznego. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Forrester J.W., Principies of Systems. Wright Allen Press Inc., Cambridge.
  • Gospodarka w procesie reformowania. Pr. zbior. pod red. J. Pajestki. PAN Instytut Nauk Ekonomicznych PWE 1986.
  • Polowczyk J., Komplementarność modeli dynamiki systemów i modeli optymalizacyjnych. "Przegląd Statystyczny", 1984 nr 1/2.
  • Tarajkowski J., Podstawowe sprzężenia w modelach rozwoju gospodarczego (przykłady) 1981. Maszynopis.
  • Tarajkowski J., The Main Loops in DRI Macromodel for US Economy, SPURS Program MIT, Cambridge 1979, Maszynopis.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171437568

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.