PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 990 Inwestycje finansowe i ubezpieczenia - tendencje światowe a polski rynek | 360--364
Tytuł artykułu

Czy decyzja o emisji obligacji zamiennych przez przedsiębiorstwo to zła wiadomość?

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Obligacje zamienne są specjalnym rodzajem papierów wartościowych, których najistotniejsza cechą jest to, że wyemitowane przez przedsiębiorstwo stworzą lub powiększą jego zadłużenie. Wyposażenie tych papierów w prawo do zamiany na akcje oznacza, że obejmujący obligacje mają perspektywę stania się akcjonariuszami firmy-emitenta obligacji. Emisja obligacji zamiennych łączy zatem cechy emisji papierów wierzycielskich i udziałowych. Pytanie zawarte w tytule tego opracowania postawiono, biorąc pod uwagę dwie teorie: asymetrii informacyjnej i hierarchii źródeł finansowania. Teoria asymetrii informacyjnej zakłada, że zarząd (działający w zgodzie z interesami akcjonariuszy) wie więcej o szansach na rozwój przedsiębiorstwa, a więc i jego wartości, niż inwestorzy, a zawłaszcza analitycy rynku kapitałowego. Zachowanie ostrożności przejawiające się w skłonności do utrzymywania w tajemnicy informacji o przyszłości połączyć można z teorią hierarchii źródeł finansowania. Umieszcza ona emisje obligacji zamiennych na trzecim miejscu po finansowaniu ze źródeł wewnętrznych i emisji długu zwykłego. Jest to trzecie z kolei źródło finansowania z punktu widzenia ryzyka firmy. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Constantinides G.M., Grundy D.G.: Optimal investment with stock repurchase and financing as signals. "The Review of Financial Studies" 1989 nr 2.
  • Ederington L.H., Goh J.C.: Is a convertable bond call really bad news. "Journal of Business" 2001 vol. 74.
  • Harris M., Raviv A.: The theory of capital structure. "Journal of Finance" March 1991.
  • Jerzemowska M.: Kształtowanie struktury kapitału w spółkach akcyjnych. Wydawnictwo Naukowe PWN 1999.
  • Kamiński M., Lewandowski M.: Reakcja rynku kapitałowego na ogłoszenie wezwania do sprzedaży akcji - nadzwyczajne stopy zwrotu. "Rynek Kapitałowy" kwiecień 2000.
  • Myers S.C., Majluf N.S.: Corporate financing and investment decisions when firms have information that investors do not have. "Journal of Financial Economics" 1984 nr 13.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171438034

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.