PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 990 Inwestycje finansowe i ubezpieczenia - tendencje światowe a polski rynek | 400--403
Tytuł artykułu

Uwarunkowania demograficzne w procesach przejawiania się ryzyka ubezpieczeniowego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Proces przejawiania się i zmienności ryzyka w ubezpieczeniach społecznych nierozerwalnie łączy się ze zmiennością uwarunkowań demograficznych, w jakich realizowane są te ryzyka. Dotyczy to głównie uwarunkowań w aspekcie struktury wieku społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem przeniesienia w czasie proporcji ludnościowych z grupy wieku obejmującej wiek produkcyjny jako element tej proporcji. Celem spostrzeżenia perspektywy zagrożeń płynących z niekorzystnie przejawiających się uwarunkowań demograficznych dla wszelkich typów ryzyka w ubezpieczeniach społecznych, należy pewne analizy demograficzne rozszerzyć. Należy zwrócić szczególną uwagę na grupę parametrów demograficznych pozwalających na przeprowadzenie modelowania demograficznego (choćby w zakresie modeli tendencji rozwojowej), co jest szczególnie istotne dla procesu poznania kształtowania się ryzyka w ubezpieczeniach społecznych, zwłaszcza rentowych i emerytalnych. Warto zatem bardziej szczegółowej analizie poddać mierniki związane z procesem starzenia się społeczeństwa. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Balcerowicz-Szkutnik M. (2000): Demograficzne aspekty zmian w strukturze wieku i ich implikacje w przejawianiu się ryzyka ubezpieczeniowego. Praca nie publikowana w ramach badań naukowych. AE Katowice.
  • Balcerowicz-Szkutnik M. (2001): Uwarunkowania demograficzne w procesie kształtowania się ryzyka w ubezpieczeniach społecznych. Praca nie publikowana w ramach badań naukowych. AE Katowice.
  • Frątczak E. (1987): Wybrane uwarunkowania i konsekwencje procesu starzenia się ludności Polski. SGPiS Warszawa.
  • Kotowska I.: Starzenie się zasobów pracy. "Studia Demograficzne" 1990 nr 3.
  • Roczniki Demograficzne GUS za lata 1990-1999.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171438054

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.