PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1987 | nr 155 Badania socjologiczne nad czasem wolnym | 87--95
Tytuł artykułu

Wypoczynek i rekreacja pracowników i ich rodzin

Autorzy
Warianty tytułu
Erholung und Freizeitgestaltung der Mitarbeiter und iher Familien
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wypoczynek i rekreacja pracowników i ich rodzin w naszych warunkach ustrojowych jest istotnym elementem polityki społecznej państwa i polityki socjalnej realizowanej przez zakłady pracy. Wiele pracowniczych kategorii zawodowych musi dobrze regenerować swoje siły, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i z powodów społeczno-ekonomicznych. Racjonalne zagospodarowanie czasu wolnego od pracy stanowi bowiem jeden z instrumentów podnoszenia społecznej wydajności pracy oraz przesłankę kształtowania pożądanych postaw pracowników. Społeczny zasięg, rozmiary, formy wypoczynku poszczególnych kategorii zatrudnionych w naszej gospodarce wymagają jednak gruntownych analiz, jedynie bowiem w wyniku tych analiz mogą być podejmowane działania mające na celu pobudzanie społecznego zainteresowania regeneracją sił i zdrowia w sposób racjonalny. Racjonalizacja wypoczynku oznacza poprawę kondycji fizycznej i psychicznej pracowników, stwarza przesłanki dla wzrostu wydajności pracy, zmniejszenia się wypadkowości przy pracy, przyczynia się do integracji pracowników z zakładem pracy i środowiskiem pracy, powoduje wzrost satysfakcji pracowników z zakładu pracy i środowiska pracy. Ilość i różnorodność proponowanych pracownikom przez zakład pracy form wypoczynku i rekreacji jest odbierana przez załogę jako przejaw zainteresowania sprawami pracowniczymi. Element ten w istotny sposób kształtuje więź pracowników z zakładem pracy. Z kolei silne więzi pracowników z zakładem przyczyniają się do stabilizowania załogi, a w zakładach mających nadmierną fluktuację kadr, jest to problem numer jeden. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • A. Kosakowska, Czas wolny pracowników fizycznych w Zielonogórskim Przedsiębiorstwie Instalacji Przemysłowych "Zinstal" w Zielonej Górze. Praca dyplomowa napisana w Zakładzie Socjologii AE w Poznaniu w 1984 r.
  • K. Milanowska, Rola wypoczynku i rekreacji w podnoszeniu stanu zdrowia i sprawności fizycznej załogi. W: Uwarunkowania i organizacja wypoczynku i rekreacji pracowników. Praca zbiorowa pod red. H. Januszka i J. Sikory. Poznań 1984.
  • R. Gałecki, Udział załóg i związków zawodowych w organizowaniu wypoczynku i rekreacji. W: Uwarunkowania i organizacja wypoczynku i rekreacji pracowników. Praca zbiorowa pod red. H. Januszka i J. Sikory. Poznań 1984.
  • S. Czajka, Z problemów czasu wolnego. Warszawa 1979.
  • Uwarunkowania i organizacja wypoczynku i rekreacji pracowników. Praca zbiorowa pod red. H. Januszka i J. Sikory. Poznań 1984.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171438120

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.