PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1986 | nr 139 Przedsiębiorstwo w gospodarce socjalistycznej | 52--59
Tytuł artykułu

Systemowe ujęcie działalności przedsiębiorstwa przemysłowego jako podstawa jego macierzowego opisu

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przy przeprowadzaniu jakiegokolwiek badania empirycznego podstawowe znaczenie ma właściwe opisanie rozpatrywanego (-ych) w nim obiektu (-ów) ze względu na rozważane zjawisko (-a). Można tego dokonać w różny sposób, stosując np. opis słowny, czy też mniej albo bardziej zmatematyzowany. Sposób charakterystyki obiektu (-ów) badania jest często implikowany przez wykorzystywane w nim metody ilościowe, które dobiera się tak, aby umożliwić realizację założonego celu badania, zgodnie z jego (określonym przez badacza) przedmiotem i zakresem. Celem niniejszego opracowania jest próba zaprezentowania możliwości wykorzystania systemowego ujęcia działalności przedsiębiorstwa przemysłowego do wielowariantowej charakterystyki jego struktury i sformułowania na tej bazie macierzowego opisu przedsiębiorstwa. Opis ten można traktować jako pewną propozycję: rozwiązania problemu, który odgrywa istotną rolę w tych wszystkich metodach ilościowych, w których wyjściową czynnością jest możliwie wszechstronne scharakteryzowanie rozważanego (-ych) zjawisk (-a) za pomocą określonego zbioru cech rozpatrywanych w skali większej liczby obiektów lub w przekroju kilku okresów badania. Przeprowadzone poniżej dociekania odnoszą się w szczególności do problematyki kwantyfikacji informacji o zjawiskach złożonych (tj. opisywanych przez większą liczbę cech), do których zalicza się m.in. rozwój gospodarczy różnego rodzaju obiektów. Badania tego rodzaju zakładają uproszczenie rzeczywistości (nie uwzględnia się w nich np. wielu zjawisk, które nie dają się wyrazić liczbowo). Stąd też dla prawidłowej oceny wartości poznawczej uzyskiwanych na ich podstawie wyników niezbędna staje się nie tylko świadomość uwarunkowań stosowania określonych metod ilościowych, ale także - związanych z nimi ograniczeń. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • A. Baborski, M. Duda, S. Forlicz: Elementy cybernetyki ekonomicznej. Warszawa. PWE 1977.
  • D. Hall. Podstawy techniki systemów (Ogólne zasady projektowania). Warszawa: PWN 1968.
  • E. Burzym: Rachunkowość przedsiębiorstw i instytucji. Warszawa: PWE 1980.
  • E. Kurtys: Ogólna charakterystyka rachunku ekonomicznego i jego rola w przedsiębiorstwie przemysłowym. W: Prace z zakresu ekonomiki produkcji. Zeszyty Naukowe AE Poznań 1983 Seria 1 zesz. 104.
  • J. Skibiński: Elementy heurystyki w procesach decyzyjnych. Warszawa: WAP 1979. Materiały i Studia, Nr 83.
  • K. Mreła, W. Pańkow, J. Kostecki: Organizational structures and effectiveness in their context. Concepts and findings. Warszawa: The Institute of Philosophy and Sociology of the Polish Academy of Sciences 1980.
  • L. von Bertlanffy: Historia rozwoju i status ogólnej teorii systemów. Ogólna teoria systemów. Red. G.J. Klir. Warszawa: WNT 1976.
  • Projektowanie systemów informatycznych. red. E. Niedzielska, Warszawa: PWE 1977.
  • S. Mynarski: Elementy teorii systemów i cybernetyki. Warszawa: PWN 1979.
  • W. Sadowski: Podstawy ogólnej teorii systemów Warszawa: PWN 1978.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171438228

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.