PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1986 | nr 152 Problemy kształtowania cen i równowagi rynku | 90--100
Tytuł artykułu

Reakcje konsumentów na zmiany cen żywności

Warianty tytułu
Consumers' Reactions to Changes in Food Prices
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zmiany cen artykułów żywnościowych zmierzające do urealnienia spełnianych przez nie funkcji powinny, zgodnie ze zmianami w aferze konsumpcji prawami, wywołać szereg przeobrażeń w spożyciu. Już jednak Marshall formułując prawo popytu, mówiące o spadku popytu pod wpływem wzrostu ceny, wskazywał na szereg ograniczeń w tym względzie. Ograniczenia te miały szczególnie istotny wpływ w sytuacji, gdy zarówno podwyżka cen żywności w roku 1982, jak i w roku 1984 zbiegała się z niedostatecznym zaopatrzeniem rynku, niewielką liczbą dostępnych substytutów przy stosunkowo znacznych zasobach pieniężnych ludności. Jakie więc w istniejącej sytuacji były reakcje konsumentów na zmiany cen, jaki był ich kierunek i siła - oto kwestie, na które starano się odpowiedzieć podejmując badania. Podstawą analizy zmian w poziomie i strukturze zakupów żywności były wyniki ankietyzacji przeprowadzonych zarówno wśród gospodarstw domowych, jak i wśród kierowników sklepów. Pierwsze badanie, przeprowadzone w sierpniu - wrześniu 1982 roku objęło swym zasięgiem 3 901 gospodarstw domowych, zamieszkałych w miastach i na wsi, na terenie 17 województw. Z kolei drugą bazę źródłową stanowiły badania wśród kierowników sklepów wchodzących w skład panelu sklepów żywnościowych. Panel ten liczył 581 sklepów, zarówno ogólnospożywczych, jak i specjalistycznych (takich jak mięsne, rybne, nabiałowe, piekarnicze oraz warzywno-owocowe). Sklepy zlokalizowane były na terenie 28 województw. Pierwsze badania w panelu sklepów przeprowadzono w sierpniu - wrześniu 1982 roku, dwa natomiast następne w roku 1984 (kwartał i pół roku po podwyżce cen). W badaniach posłużono się metodą testu koniunktury, w której respondenci określali zmiany w aktualnych zakupach żywności w stosunku do okresu sprzed podwyżki cen, posługując się skalą pięciostopniową (silny wzrost, wzrost, bez zmian, spadek, silny spadek). Syntetycznym obrazem występujących tendencji były salda koniunktury. (fragment tekstu)
EN
Food market in the years 1981-1984 was a strongly unbalanced market, on which in many assortment groups appeared deep discrepancies between demand and supply. Taking into account this fact there were two considerable rises in food prices, which were to stabilize the situation on this market. The present paper answers the question wheather and to what extent this purpose was achieved. The source basis of analysis were the results of questionnaire surveys carried out among households and managers of food shops in the years 1982 and 1984. Consumers' reactions to rises in prices in the light of the obtained results proved to be minimal and short-lasting. No statistical differences in the reaction of households depending on their socio-demographic and economic profile were noted. (original abstract)
Twórcy
Bibliografia
  • Informacja o sytuacji na rynku żywnościowym. Red. J. Garczarczyk, Poznań 1984.
  • Rynek żywnościowy po zmianie cen. Red. J. Garczarczyk, Poznań 1982.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171438402

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.