PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1986 | nr 151 Działalność badawcza i dydaktyczna Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w 40-lecie Polski Ludowej | 9--22
Tytuł artykułu

Stan i uwarunkowania rozwoju Akademii Ekonomicznej w Poznaniu

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Aktualne sprofilowanie Uczelni jest ściśle związane z dawną jej tradycją. Wywodzi się ona nie tylko z dawnej Akademii Handlowej, następczyni utworzonej przed sześćdziesięciu laty Wyższej Szkoły Handlowej, prowadzącej studia o charakterze praktyczno-zawodowym, lecz także z Wydziału Prawno-Ekonomicznego Uniwersytetu Poznańskiego, o ogólnoekonomicznym charakterze, z wyraźnie teoretycznym nachyleniem prowadzonych na nim studiów ekonomicznych. Akademia Ekonomiczna w Poznaniu jest Uczelnią średniej wielkości, liczącą obecnie około 360 nauczycieli akademickich (zatrudnionych na pełnym etacie), w tym 67 profesorów i docentów oraz 160 adiunktów. Aktualnie kształci ona 2350 studentów na studiach dziennych i ponad 1100 studentów na studiach dla pracujących. W ostatnich latach nastąpił jednak poważny spadek ilości studentów, głównie na studiach dla pracujących, tak że obecnie ich liczebność nie wyraża właściwie potencjału dydaktycznego Uczelni. Na jednego nauczyciela akademickiego przypada na studiach dziennych średnio 9,2 studentów (wobec 9,5 we wszystkich uczelniach ekonomicznych), a na jednego profesora i docenta przypada średnio 57,4 studentów (wobec 67,7 we wszystkich uczelniach ekonomicznych). Ogólna ilość studentów na studiach dziennych może być podwyższona, wg przeprowadzonego we własnym zakresie szacunku potencjału dydaktyczno-naukowego Uczelni, do 3800 na studiach stacjonarnych, a łącznie ze studentami na studiach dla pracujących do około 5500. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • J. Piasny, K. Zimniewicz, Problematyka rozwoju Wielkopolski w pracach badawczych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, W: Kronika Wielkopolski 1984, nr 2.
  • Społeczno-gospodarcze problemy Wielkopolski - sympozjum naukowe, Wyd. AE w Poznaniu, Poznań, grudzień 1982, (Tezy i streszczenia).
  • Węzłowe problemy ekonomicznego rozwoju Wielkopolski w latach 1945-1965, pod red. S. Kruszczyńskiego, Poznań 1966.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171438708

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.