PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 990 Inwestycje finansowe i ubezpieczenia - tendencje światowe a polski rynek | 535--539
Tytuł artykułu

Oprocentowanie jako czynnik dostępu małych i średnich przedsiębiorstw do kredytów bankowych

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W niniejszym artykule zostały zaprezentowane badania empiryczne nad wysokością oprocentowania małego kredytu bankowego w Polsce. Podstawą badań była teza, iż wysokość oprocentowania jest rynkowym regulatorem dostępu małych i średnich przedsiębiorstw do kredytów bankowych. Badaniami objęto 408 wniosków kredytowych przedsiębiorstw różnej wielkości w trzech różnych bankach w drugim półroczu 2000 r. W przypadku dwóch banków badanie dotyczyło wniosków kredytowych rozpatrywanych w centralach banków, w jednym przypadku centrum decyzyjnym był oddział regionalny banku. Wszystkie banki w badanym okresie prowadziły politykę oprocentowania kredytu opartą na podstawowej stopie oprocentowania, tj. WIBOR 3M powiększony o marżę handlową (tani kredyt). Do tej wielkości banki doliczały premię za ryzyko na średnim poziomie 2 punktów procentowych (podstawowy kredyt). Wyższa od średniej premia za ryzyko oznaczała drogi kredyt. Celem przeprowadzonych badań była odpowiedź na pytanie, jaka jest rozpiętość między oprocentowaniem małego i dużego kredytu bankowego oraz jak dalece oprocentowanie kredytu jest zdeterminowane przez wielkość kredytobiorcy. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • Inaczej niż w ustawie. "Rzeczpospolita" 2000 nr 270.
  • Kulawczuk P.: Działalność kredytowa banków w opinii firm prywatnych. [w:] Udrożnienie kanałów kredytowych. Gdańsk: Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową 1994.
  • Łuczka T.: Kapitał obcy w małym i średnim przedsiębiorstwie. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN 2001.
  • Łuczka T., Problemy oprocentowania kredytu bankowego dla małego i średniego przedsiębiorstwa prywatnego. Wybrane aspekty teoretyczne i praktyczne. Część 1. "Bank i Kredyt" 1996 nr 4.
  • Łuczka T.: Problemy oprocentowania kredytu bankowego dla małego i średniego przedsiębiorstwa prywatnego. Wybrane aspekty teoretyczne i praktyczne. Część 2. "Bank i Kredyt" 1996 nr 5.
  • Ustawa Prawo działalności gospodarczej. DzU 1999 nr 101, poz. 1178, art. 54 i 55.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171438726

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.