PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2016 | nr 1 (22) | 59--68
Tytuł artykułu

Podstawy prawne ochrony środowiska w Polsce : wybrane zagadnienia

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Legal Basis for Environmental Protection in Poland : Selected Issues
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zgodnie z obowiązującym prawem ochrona środowiska to obowiązek zarówno administracji publicznej, przedsiębiorców, jak i obywateli. Podmioty te (i inne jeszcze) powinny postępować zgodnie z prawem, tak aby utrzymać naturalne podstawy bytu ludzi, zapewnić odpowiednie warunki rozwoju bez szkody dla środowiska naturalnego. Stąd wprowadzenie takich regulacji prawnych, jak odpowiednie zezwolenia na korzystanie z zasobów wodnych, leśnych, geologicznych itp. oraz stosowanie opłat za odprowadzanie ścieków, składowanie odpadów itp. Z zasady regulacje te powinny być zgodne z prawem ochrony środowiska UE i innymi umowami międzynarodowymi. W sumie jest to aktualny i obszerny problem, który trudno szczegółowo opisać w jednym artykule, stąd uwaga o wybranych zagadnieniach. (abstrakt oryginalny)
EN
This article considers aspects of the legal basis for environmental protection in Poland. Under current law, environmental protection is the responsibility of public administrations, businesses and citizens. These actors (and others) should comply with the law so as to maintain the natural foundations of life of people and to ensure appropriate conditions for development without harming the environment. The article looks at regulations relating to the use of water resources, forestry, geology, etc. and reflects on the use of fees for sewage and waste disposal, etc. In principle, these regulations should be consistent with EU environmental law and other international agreements. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
59--68
Opis fizyczny
Twórcy
 • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
Bibliografia
 • Górski M. (2009), Prawo ochrony środowiska, Oficyna Wolters Kluwer SA, Warszawa.
 • Gruszecki K. (2009), Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Komentarz, LEX/el., Wrocław.
 • Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., Dz.U. 1997, nr 78, poz. 483.
 • Radecki W. (2001), Ochrona środowiska - suplement, PWE, Warszawa.
 • Rakoczy B., Wierzbowski B. (2005), Podstawy prawa ochrony środowiska, Wolters Kluwer SA, Warszawa.
 • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2003 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usuwanie drzew lub krzewów, Dz.U. 2003, nr 99, poz. 906.
 • Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne, Dz.U. 2005, nr 239, poz. 2019.
 • Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, Dz.U. 2001, nr 62, poz. 628 z późn. zm.
 • Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, Dz.U. 2001, nr 62, poz. 627.
 • Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, Dz.U. 2008, nr 199, poz. 1227.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171438930

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.