PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1986 | nr 149 Prace z zakresu towaroznawstwa i chemii | 31--37
Tytuł artykułu

Problemy badawcze towaroznawstwa ze szczególnym uwzględnieniem towaroznawstwa przemysłowego

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jakość produkcji jest coraz częściej używanym określeniem, staje się coraz bardziej istotnym problemem społeczno-gospodarczym cywilizowanych krajów świata. Jest zjawiskiem powszechnym, występującym na codzień w życiu każdego człowieka i przez to oddziałującym na wyniki uzyskiwane w innych dziedzinach życia i działania. Jakość urosła obecnie do zasadniczego miernika efektywności gospodarowania. o czym świadczą wyniki jej doceniania przez czołowe gospodarcze mocarstwa świata, jak Japonia, RFN, USA i inne. Państwa te od szeregu lat prowadzą politykę projakościową, co przy ograniczoności surowców naturalnych i źródeł energii oraz wzrastającym popycie na wszelkie dobra i usługi staje się nieodzowną koniecznością. W Polsce niska jakość stała się już powszechną rzeczywistością. Jakość wielu naszych wyrobów znacznie odbiega od standardu światowego, co jest przyczyną olbrzymich strat spowodowanych marnotrawstwem surowców, energii i pracy ludzkiej, albowiem olbrzymie ilości wyrobów gotowych nie znajdują swych nabywców. Należy również wskazać na ujemne skutki preferowania ilości nad jakością w naszym handlu zagranicznym, a także reperkusje społeczno-polityczne, wynikające z niezadowolenia ludności z powodu niedostatecznego jakościowego zaspokajania ich materialnych potrzeb. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Akademia Ekonomiczna w Krakowie
Bibliografia
  • B. Oyrzanowski: Problemy jakości, nr 3, 12 (1981).
  • K. Cholewicka-Goździk: Problemy Jakości, nr 3, 14 (1981).
  • Z. Szczepanik: Jakość produktów, skrypt SGPiS, Warszawa 1973.
  • I. Iwińska: Materiały z konferencji pt. Kształtowanie jakości towarów powszechnej konsumpcji, Kraków-Mogilany, 24-26.06.1981.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171439130

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.