PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1986 | nr 149 Prace z zakresu towaroznawstwa i chemii | 227--232
Tytuł artykułu

Towaroznawstwo tworzyw sztucznych stosowanych w medycynie

Warianty tytułu
The Plastics Used in Medicine
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Konieczność uzupełniania naturalnych ubytków organizmu człowieka zmusza lekarzy do szukania materiału, który byłby zbliżony właściwościami do tkanki żywej, a w każdym bądź razie spełniałby stawiane mu wymagania. Najbardziej odpowiednie pod tym względem są tworzywa sztuczne, tym bardziej, że charakteryzują się również właściwościami predestynującymi je do stosowania w konstrukcji sprzętu medycznego. Od tworzyw sztucznych, które znajdują zastosowanie w medycynie wymaga się, aby po wprowadzeniu ich na stałe do organizmu ludzkiego, bądź w kontakcie z żywym organizmem, nie ulegały przemianom pod wpływem otoczenia tkanek, jak również nie powodowały niekorzystnych zmian w organizmie. W przypadku, gdy ten podstawowy warunek nie jest spełniony, dochodzi do zniszczenia tworzywa albo do podrażnienia tkanek. (fragment tekstu)
EN
The requirements are discussed that must be met by the plastics to be used in medicine and pharmacy. Basing on the division into endo- and exoprostheses, medical equipment of single and repeated use possible applications of plastics in medicine are presented. The kind of examination that the plastics must undergo before application in medicine is also mentioned. (original abstract)
Twórcy
autor
  • Centralny Ośrodek Techniki Medycznej w Warszawie
  • Centralny Ośrodek Techniki Medycznej w Warszawie
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171439244

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.