PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1990 | nr 190 Płynność pracowników w przedsiębiorstwie. Uwarunkowania i skutki | 46--78
Tytuł artykułu

Płynność kadr w świetle zadań polityki kadrowej i mechanizmów gospodarowania zatrudnieniem w przedsiębiorstwie

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Spośród licznych elementów organizacji przedsiębiorstwa najważniejsi są pracownicy, a więc załoga realizująca określone cele. Oznacza to, że pierwszoplanowe znaczenie w polityce globalnej przedsiębiorstwa posiada polityka kadrowa. Teza ta, choć dość powszechnie wyrażana w literaturze przedmiotu, nabiera szczególnej rangi w obecnych warunkach społeczno-gospodarczych, których podstawowymi wyznacznikami są: rosnąca rzadkość kwalifikowanej pracy przy drastycznym niedoborze potencjalnie substytuujących je środków rzeczowych, konieczność przełamywania barier technologiczno-organizacyjnych oraz uruchamiania procesów ssania i kreowania innowacji, potrzeba kształtowania postaw kreatywnych i proefektywnościowych nastawionych na innowacje i postęp techniczny. Świadomość narastających zagrożeń społeczno-ekonomicznych oraz nowych wyzwań cywilizacyjnych stanowią obiektywnie wystarczające przesłanki usytuowania pracownika i zespołów ludzkich w centrum organizacji przedsiębiorstwa, jako zasadnicze a zarazem najcenniejsze ogniwo, tworzące nowe wartości aktywnie pokonujące istniejące bariery, dążące do zmian i postępu. Z analizy uwarunkowań ekonomicznych i techniczno-organizacyjnych wynika dość mocno ugruntowana hipoteza prognostyczna, że polska gospodarka, a więc i jej elementy składowe - przedsiębiorstwa, wkracza w fazę, w której jednym z zasadniczych warunków powodzenia będzie umiejętność doboru i wykorzystania najlepszych pracowników i rozmieszczenia ich w ośrodkach rokujących najwyższe korzyści i okazje. Stwierdzenie to uznajemy w badaniach za kluczową perspektywę poznawczo-metodologiczną, której rozwinięcie i ewentualne wdrożenie powinno przynieść określone, wysokie korzyści praktyczne. W rezultacie badań przeprowadzonych w latach 1981-1985 opracowano koncepcję polityki kadrowej, wyjaśniono jej wszechstronne powiązania oraz wartości, którym jest podporządkowana. Określenie i strukturyzacja celów polityki kadrowej to podstawowy, acz nie jedyny aspekt jej prowadzenia. Drugi, nie mniej ważny, to ich osiąganie, w rym kontekście punkt ciężkości badań przesuwa się z wartości i celów na instrumenty ich osiągania. Prezentowane w niniejszym opracowaniu rezultaty pierwszego etapu badań przewidzianych na lata 1986-1990, mieszczą się w tym nurcie. (fragment tekstu)
Bibliografia
  • Gospodarka w procesie reformowania. Red. J. Pajestka, Warszawa 1986.
  • H.G. Heneman III, D.P. Schwab, L.D. Dyer: Managing Personel and Human Resources Stategies and Programs, Homewood Illinois 1981.
  • M.I. Jueivs, Personnel Management. Homewood, Illinois 1971.
  • O. Shaughnessy: Organizacja zarządzania w przedsiębiorstwie. Warszawa PWE 1975.
  • Podstawy polityki kadrowej w przedsiębiorstwie. Red. J. Orczyk. Warszawa-Poznań 1987.
  • Rocznik Statystyczny. Warszawa GUS 1979.
  • W. Frąckowiak, M. Hamrol, Równowaga przedsiębiorstwa a równowaga ogólna. Reforma gospodarcza oraz warunki jej powodzenia, zeszyt AE nr 146, Poznań 1986.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171439636

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.