PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1990 | nr 190 Płynność pracowników w przedsiębiorstwie. Uwarunkowania i skutki | 79--86
Tytuł artykułu

Świadczenia socjalno-bytowe w zakładzie pracy a płynność załogi

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przyczyny płynności załogi są wielorakie. Ze zmiennym natężeniem występują też wśród poszczególnych kategorii pracowników. Na ogół zgodnie się przyjmuje, że czołowe miejsce wśród przyczyn fluktuacji zajmują zagadnienia płacowe. Jeśli się jednak zważy, że w skali nieomal powszechnej występuje zjawisko oderwania płacy od wyników pracy i nadmierne obciążenie płacy składnikami socjalnymi, to w rezultacie płace mając dominujący wpływ na płynność załogi, ukrywają jednocześnie wiele rzeczywistych, głębszych jej przyczyn. Stan ten powoduje, że np. w relatywnie najgorszej sytuacji płacowej znajduje się znaczna część młodych pracowników. Dzieje się tak m. in. dlatego, że ich płace zawierają najmniej składników socjalnych, a jednocześnie pracownicy ci w najmniejszym stopniu korzystają ze świadczeń socjalnych zakładów pracy. Wynika to z posługiwania się przy przyznawaniu świadczeń z funduszów socjalnych wskaźnikami dochodowości na jednego członka rodziny. Ta praktyka powoduje, że pracownicy młodzi, uzyskujący nawet niskie dochody z pracy, nie mieszczą się w stosowanych w zakładach pracy wskaźnikach dochodów na członka rodziny uprawniających do ubiegania się o świadczenia socjalne np. dopłaty do wczasów. Jeśli się jeszcze zważy, że pracownicy młodzi zawsze stanowili podstawową część fluktuujących, to w obecnych warunkach są oni szczególnie predysponowani do zmiany zakładu pracy. Z powyższego wynika, że dla ustalenia przyczyn i ograniczenia zbędnej płynności załogi nie wystarczą zbiorcze zestawienia, czy syntetyczne ujęcia płynności pracowników lecz niezbędne są wnikliwsze analizy treści poszczególnych przyczyn, pozwalające na właściwą politykę przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • B. Suchacki, J. Walkowiak: Statystyczne opracowanie i interpretacja wyników badań socjologicznych. Poznań UAM 1978.
  • J. Sobiech: Finansowanie zakładowej działalności socjalno-bytowej. W: Działalność socjalna w reformowanym przedsiębiorstwie. Praca zbiorowa. Poznań 1984.
  • R. Mayntz, K. Holm, P. Hubner: Wprowadzenie do metod socjologii empirycznej. Warszawa 1985.
  • S. Czajka: Dlaczego Polak zmienia pracę. Wektory 1986 nr 6.
  • W. Frąckowiak, M. Hamrol: Płynność kadr w świetle zadań polityki kadrowej i mechanizmów gospodarowania zatrudnieniem w przedsiębiorstwie, w tym zeszycie.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171439640

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.