PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1990 | nr 190 Płynność pracowników w przedsiębiorstwie. Uwarunkowania i skutki | 87--93
Tytuł artykułu

Płynność pracowników w przedsiębiorstwach woj. poznańskiego

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Częsta zmiana miejsca pracy przez pracowników stanowi od dawna przedmiot zainteresowania przedstawicieli nauk socjologicznych, ekonomicznych krajów socjalistycznych. Wskazują oni nie tylko na jej przyczyny, ale i na to, że jej duże rozmiary są związane z niższą wydajnością pracy, utrudniają racjonalne wykorzystanie kadr w przedsiębiorstwie. Przy czym pod racjonalnym wykorzystaniem rozumie się zarówno doraźne wykorzystanie pracownika dla celów przedsiębiorstwa, jak i długofalowe podnoszenie przez niego kwalifikacji jako elementu społecznej wydajności pracy. Nie należy jednak zapominać, że to racjonalne wykorzystanie pracownika zakłada wyrazistość i zbieżność układu wartości i interesów przedsiębiorstwa oraz pracownika. Niestety rozbieżność i niejasności w praktycznej realizacji są nie tylko zmienne, ale i czasami znaczne. Wszystkie prawie kraje socjalistyczne borykają się obecnie z problemem niskiej wydajności i jakości pracy, z koniecznością jej istotnego zwiększenia. Jedną z przyczyn tej sytuacji widzi się w nadmiernej płynności - wyższej aniżeli w krajach Europy Zachodniej - choć i tak zastanawiająco niskiej, gdyby wziąć pod uwagę tylko sytuację na rynku pracy. Inaczej mówiąc, twierdziło się niekiedy, że sytuacja na rynku pracy, a właściwie biorąc, brak pracowników sprzyja płynności, a tym samym utrudnia podwyższenie wydajności. J Kornai wykazał, że łączy się to głównie z innym elementem, tj. z bezrobociem w miejscu pracy, z niepełnym wykorzystaniem istniejącego w przedsiębiorstwach potencjału pracy. Przyczyny tego stanu są różne; jedną z nich jest sytuacja braku pracowników na rynku pracy wymuszająca na kierownictwie przedsiębiorstw potrzebę posiadania rezerw, wśród tych kategorii pracowników, których można znaleźć na rynku pracy często nie bacząc na ich kwalifikacje. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
 • A. Balicki: Stabilizacja kadr pracowniczych, Warszawa 1976.
 • A. Chordecki: Płynność zatrudnionych. Uwarunkowania społeczne i ekonomiczne Warszawa SGPiS 1982.
 • A. Nowak-Metal: Ocena fluktuacji pracowniczej w woj. poznańskim w świetle badań Wydziału Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Poznań 1986. Materiał powielony. TNOiK.
 • A. Radwańska, Płynność kadr i piśmiennictwo polskie i obce w wyborze 1975-1985. Warszawa GBPiZS 1986.
 • A. Sarapata: Płynność i stabilność kadr. Warszawa 1967.
 • I. Kornai: Niedobór w gospodarce. Warszawa 1985.
 • J. Auleytner: Fluktuacja kadr w przemyśle. Warszawa IPiSS 1985.
 • Płynność załóg. Red. A. Sarapata, Warszawa 1968.
 • Skutki ekonomiczno-społeczne stabilizacji załóg w przedsiębiorstwach przemysłowych i warunki jej optymalizacji. Red. F. Michoń, Kraków 1981.
 • Stabilizacja i ruchliwość pracowników przedsiębiorstw, Red. F. Michoń, Kraków 1986.
 • W. Frąckowiak, M. Hamrol: Płynność kadr w świetle zadań polityki kadrowej i mechanizmów gospodarowania zatrudnieniem w przedsiębiorstwie, w tym zeszycie.
 • W. Piotrowski: Ekonomiczne konsekwencje płynności siły roboczej w przemyśle. Warszawa 1972.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171439644

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.